Czy uważacie, że w Polsce powinna zostać wprowadzona obowiązkowa jazda w kasku dla wszystkich dzieciaków? W Szwecji, Słowenii, Portugalii, a nawet u naszych sąsiadów, w Czechach, taki przepis już działa.

Wszyscy młodzi rowerzyści do 15 roku życia dumnie prezentują się na dwóch kółkach z „orzechem” na głowie. Bez względu na wiek w kasku muszą jeździć rowerzyści na Malcie, w Finlandii i Izraelu. Mimo niedawnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zdecydowanie przychylnej rowerzystom, nie wprowadzono obowiązkowej jazdy w kaskach. Program ROSYPE (Road Safety for Young People in Europe) współfinansowany przez Komisję Europejską i Michelin w tym roku trafi ł także do Polski. Jest to największy ogólnoeuropejski program edukacyjny na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W założeniu program ma objąć 730 tys. młodych ludzi w latach 2009-2012 w 15 krajach Europy. Przez ostatnie miesiące w ramach „Michelin Junior Bike” rozdano 60 tys. kasków. Około 3. tys. dzieci w Polsce wzięło udział w rajdach rowerowych pod hasłem „Spokojna Głowa w Kasku” w Warszawie i Olsztynie. Wszyscy mali zawodnicy otrzymali piękne kaski. Władze Poznania, dążąc do zdobycia tytułu najbardziej ekologicznego miasta w Polsce, również miały swój udział w promowaniu zdrowego stylu życia. W pierwszą niedzielę czerwca odbył się piknik rodzinny oraz Wielki Finał Konkursu „POZnański EKOlider Szkolny”. Nagrodą dla zwycięskich drużyn były wymarzone rowery ufundowane przez Stinga. Dodatkowo każdy z EKOfanów został wyposażony w profesjonalny kask i kamizelkę odblaskową ufundowane przez Partnerów konkursu - fi rmy: Dalkia i Abus. Ośrodek badawczy TNS PENTOR, na zlecenie Michelin, przeprowadził pierwsze w Polsce badania dotyczące świadomości rodziców na temat używania kasków przez dzieci. Wyniki wykazały, że mimo iż prawie 80% dorosłych Polaków popiera wprowadzenie obowiązkowej jazdy na rowerze w kasku przez najmłodszych, to tylko 45% młodych bikerów chroni w ten sposób swoją głowę. Po 12 roku życia liczba młodzieży jeżdżącej w kaskach drastycznie maleje. Powyższy sondaż ujawnił także, że 77% Polaków jest za wprowadzeniem w szkołach zajęć dotyczących jady na rowerze, aby dzieciaki zapoznały się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego, aby wiedziały w jaki sposób bezpiecznie przemieszczać się na dwóch kółkach. Mając to na uwadze Michelin zorganizował w warszawskich i olsztyńskich szkołach podstawowych lekcje bezpiecznej jazdy na rowerze. W Polsce akcja ROSYPE zorganizowana została pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Dodano: 2011-07-27

Autor: Opracowała: Paulina Giża, zdjęcie: Jacek Wejster

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920