W zeszłym tygodniu IMBA przedstawiła światową listę najlepszych ścieżek rowerowych, stawiając je za przykład dla innych państw. Singltrek pod Smrkem, położony w pobliżu granic Polski, Czech i Niemiec, jako jedyny w Europie został wpisany na tę listę. Czeskie ścieżki były inspirowane walijskimi, szkockimi i irlandzkimi szlakami aby stworzyć najlepszy i najbardziej przyjazny obszar do jazdy dla miłośników górskiego szaleństwa. "To jest przyszłość kolarstwa górskiego" jak twierdzi sam Hans Rey, który miał okazję przekonać się o tym tego lata na własne oczy. Ludzie z IMBA byli pod szczególnym wrażeniem zróżnicowania tras, począwszy od traili dla początkujących miłośników górskiej jazdy a skończywszy na profesjonalistach. Jednak nie tylko jakość szlaków, tworzonych przez prawdziwego specjalistę w dziedzinie singletreków Walijczyka Dafydda Davisa, wpłynęła na wysoką ocenę od IMBA. Jury zachwycało się nowo otwartym centrum pomocy technicznej Singltrek Centrum w Nové Město pod Smrkem, które oferuje wszelkie usługi i udogodnienia dla bikerów przybywających pod Smrk.
Singltrek pod Smrkem jest wynikiem współpracy pomiędzy czeskimi miastami Frýdlant, Lázně Libverda i Nové Město pod Smrkem, Czeskimi Lasami Państwowymi (Lesy ČR), oraz polską społecznością Świeradów-Zdrój i Polskimi Lasami Państwowymi. W 2012 roku do dyspozycji bikerów zostanie oddanych 60 km tras.
Chris Bernhardt, dyrektor Consulting Services IMBA, który nadzoruje nowo powstałe ścieżki oraz koordynuje prace jury wyłaniające te najlepsze miejsca, tak komentuje wpisanie na listę Singltreka pod Smrkem: „IMBA wyszukuje najlepsze singletraki na całym świecie, które mogą służyć jako wzór dla innych. Czeskie ścieżki są unikalne. Nawet jeśli nie jest to przedsięwzięcie na taką skalę jak w USA, to zdecydowanie są to najlepsze trasy w Europie, spełniające wszelkie normy, a co najważniejsze, rozwijają się w tak szybkim czasie.”
„Singltrek pod Smrkem to wizja przyszłości kolarstwa górskiego w Europie Środkowo-Wschodniej" - twierdzi Tomáš Kvasnička, ekspert wśród projektantów traili - „IMBA doceniło nasze odważne i nowatorskie podejście. Będziemy nadal rozwijać nasz projekt”.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z przedpremierowego przejazdu ekipy z bikeBoardu nowymi ścieżkami w Świeradowie.

Dodano: 2011-11-07

Autor: Źródło: Singltrek pod Smrkem, Tekst: bikeBoard (PG)

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.