Pewien grecki filozof, pewności nie mam, ale był to chyba Sokrates, widząc zadowolonego zwycięzcę igrzysk olimpijskich zagadnął go:
- Wygrałeś?
- Wygrałem.
- Cieszysz się?
- Pewnie, że się cieszę.
- Ale skoro wygrałeś, to znaczy, że pokonałeś swoich przeciwników?
- Tak, oczywiście!
- Skoro ich pokonałeś, to znaczy, że byli od Ciebie słabsi?
- No tak…
- To z czego się głupcze cieszysz? Że pokonałeś słabszych?

Takie to historie chodziły mi po głowie o piątej rano w minioną sobotę, kiedy stałem na starcie najdłuższego bo dwustukilometrowego dystansu Supermaraton MTB Kellys Podhalański. Było nas 15 lub 16. O tej porze "zmrok otulał Ziemię", zawodnicy ruszali się bo było zimno a póki co, nie mam dostępu do oficjalnej listy startowej. Zatem, podawane przeze mnie liczby mogą w nieznaczny sposób różnić się od rzeczywistych. Wszystko inne jest prawdą… subiektywną ;-)
Wszystko zaczęło się dość dawno temu, kiedy zacząłem przemyśliwać nad startem w Salzkammergut Trophy na najdłuższym dystansie. Z różnych powodów jakoś nie mogłem się zdecydować. Wstępnie postanowiłem sobie to powetować wybierając porównywalną krajową imprezę.  Nie ukrywam, że byłem ciekawy jak to zniosę. Przypuszczałem, że będzie ciężko, że będzie kryzys gdzieś po drodze, że może być błądzenie… I że będę w sytuacji w której będę mógł liczyć tylko na siebie. Jednocześnie nie dopuszczałem do siebie myśli o nieukończeniu wyścigu. Sprawę trochę komplikował fakt, że wcześniej umówiłem się z kolegami na szosowy wypad dookoła Tatr. I co gorsze, jedynym wolnym terminem była środa przed maratonem. Niestety, ale słowo się rzekło… Zatem w ramach rozgrzewki, we czwórkę, zaliczyliśmy trasę: Chochołów - Liptovsky Mikulas - Strbskie Pleso - Łysa Polana - Zakopane - Chochołów. Całość 201,13 km pokonana w 7:15. Na marginesie wspomnę, że jeden z uczestników wrócił do Krakowa na rowerze, tak, aby przekroczyć 300 km!

Dodano: 2010-08-10

Autor: Tekst: Robert Baś, zdjęcia: Jacek Wejster photography

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • ekwipunek dla młodego kolarza
  • Epicka Czwórka - cztery dni wyścigów MTB
  • skuteczności diet niskowęglowodanowych