Najstarszy czeski bikepark w Koutach oferuje wiele trudnych technicznie tras, które co weekend ściągają rowerzystów z Czech, Słowacji, Polski, a także innych krajów. Jest w czym wybierać- hopy, strome ścianki, ciasne bandy, rockgardeny, czyli dla każdego coś fajnego. Nic dziwnego, że to tutaj odbyła się 20 maja 2018 pierwsza edycja tegorocznego czeskiego Enduro Series.

Tym razem na liście startowej znalazło się niemal pół tysiąca nazwisk z 9 krajów. Wpływ na tak liczną frekwencję miał zapewne fakt, że zawody były zaliczane do serii Enduro World Series Qualifier i pozwalały walczyć o punkty umożliwiające najlepszym start w przyszłorocznym Pucharze Świata Enduro. Zawodnicy mogli rywalizować w kilku kategoriach; główny podział na „Hobby” i „Race” różnił się tym, że profesjonalni zawodnicy mieli do pokonania jeden odcinek więcej(hobby: 4 os-y, race: 5 os.-ów). Organizatorzy pozwolili też pościgać się najmłodszym adeptom dwóch kółek w kategoriach „Grom”(6-10 lat) oraz Rookie (11-14lat); dzieciaki miały do pokonania 3 odcinki specjalne o naprawdę wysokim poziomie trudności.


Na szczęście w dniu zawodów pogoda dopisała i rywalizacji towarzyszyło piękne słoneczko. Dorośli zawodnicy musieli zmierzyć się z wymagającą trasą, która w całości dla kategorii race liczyła ok.45km i ponad 2200m w pionie. Organizator zezwolił dwukrotnie na wyjazd wyciągiem(na os.3 i 5), mimo to każdego zawodnika zmagania kosztowały litry wylanego potu. Odcinki specjalne przygotowane pod okiem Kamila Tatarkovica jak zawsze były ciekawe i miejscami zaskakujące. Bufet, jak to w zwyczaju u Czechów był bardzo dobrze wyposażony i każdy ze startujących mógł się posilić między odcinkami. Ostatecznie na starcie stawiło się 276 mężczyzn, 15 kobiet w kategorii „Race”, 183 mężczyzn i również 15 kobiet w kategorii „Hobby” oraz 32 dzieciaki. Nie wszyscy ze startujących ukończyli zawody, jednak wszyscy z całą pewnością dobrze się bawili.
Jeśli chodzi o wyniki, to kategorię race wygrał Przemek Tejchman, najlepszym juniorem został Wojtek Blaha, a wśród amatorów najlepszy był Martin Mosko. Najwyższy stopień podium w kobietach wywalczyły Jana Bartova(race) i Simona Kuchynkova(hobby). Ta ostatnia jako jedyna z wszystkich kategorii odebrała pierwsze miejsce Czechom, w pozostałych pudło było obstawione przez gospodarzy. Reprezentacja Polski była najliczniejsza zaraz po gospodarzach. Najlepszy Polak- Michał Martyka wywalczył 31 pozycję wśród ścigantów, a najlepsza Polka- Iwona Kurczab była szósta.


Czesi sprawili zawodnikom z innych krajów srogie lanie, ale nie o to przecież chodzi w zawodach enduro, żeby zawsze wygrywać….a może jednak o to? ;) Podsumowując- oby więcej takich weekendów.


Pełne wyniki tutaj: https://enduroserie.cz/en/zavody-enduro/results/525

Dodano: 2018-06-04

Autor: Tekst: Marcin "Tasman" Pałka, foto: enduroserie.cz, Jara Sijka

Tagi: enduro

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • ekwipunek dla młodego kolarza
  • Epicka Czwórka - cztery dni wyścigów MTB
  • skuteczności diet niskowęglowodanowych