Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego - nowe wydanie legendarnej książki

Pod względem konstrukcji rower można porównać do zegarka. Można go rozłożyć, ale gdy po złożeniu pozostanie jedna śrubka, wiedz, że coś się dzieje.

Okazuje się, że serwisowanie współczesnego bicykla, podobnie jak zegarmistrzostwo, jest sztuką. Dzięki Lennardowi Zinnowi, wirtuozowi roweru, każdy z nas może się dowiedzieć, co w jednośladzie piszczy, rozłożyć go na części pierwsze i złożyć tak, by wszystkie śrubki odnalazły swoje miejsce.

Mickiewicz ze szprychą
Jazda na rowerze to doświadczenie romantyczne. Jego serwisowanie jest z kolei czysto klasyczną strukturą. W jeździe w grę wchodzą emocje, inspiracje, intuicja nawet wtedy, gdy staramy się pokonywać prawa fizyki. Mechanika roweru opiera się na formie, którą rządzi rozum i prawa fizyki. I to wcale nie jest dziwne, że o dychotomicznym podziale na klasyczną i romantyczną wizję świata czytasz w tekście, który dotyczy książki o serwisowaniu roweru. Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego tak się właśnie zaczyna. Bo umiejętności jazdy i serwisowania roweru idealnie do siebie pasują. Każda z nich funkcjonuje w szczególny sposób, a gdyby którejś z nich zabrakło, zabawy byłoby o połowę mniej.
Romantyk doceni, że aby z sukcesem naprawiać rower górski, trzeba w pracę włożyć serce, bez tego cały wysiłek pójdzie na marne. Ale nawet prawdziwie romantyczna dusza będzie w stanie wykonać czynności opisane w książce krok po kroku i zrozumieć zamieszczone w niej rysunki techniczne oraz pasję do smarowania, skuwania i kręcenia śrubokrętem. Pierwsze wydanie tej książki przetestowało ponad 10 tysięcy polskich romantycznych dusz i mocno stąpających po ziemi zwolenników klasycznej wizji świata.

Tajne sztuczki mistrza Lennarda
Drugie wydanie książki Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego to tłumaczenie piątej edycji amerykańskiego oryginału. Czytelnik znajdzie w niej szereg instrukcji do samodzielnej naprawy i serwisu roweru. Poza rozdziałami dotyczącymi ram, widelców, łańcuchów, przerzutek, hamulców, mechanizmów korbowych, kół, pedałów i innych elementów roweru otrzymujemy porady dotyczące narzędzi, przeglądu roweru przed wyjazdem oraz napraw w ekstremalnych warunkach.
W nowym wydaniu książki rozbudowano działy poświęcone naprawie i konserwacji amortyzatorów oraz hamulców. Autor znalazł miejsce na porady dotyczące nagłych sytuacji. Zainteresować może propozycja wypchania trawą opony, w momencie, gdy nie mamy zapasowej dętki, ani pianki, a do domu jakoś dotrzeć musimy. Zinn, niczym mistrz kuchni, zdradza swoje tajne sztuczki, które mogą zaskoczyć niejednego rowerowego wyjadacza. Wszystko to doprawione dawką dobrego poczucia humoru.

O autorze

Lennard Zinn startuje w wyścigach kolarskich, buduje ramy i pisze poradniki o naprawach rowerów. Od dziecka jeździ na dwóch kółkach, na nartach i pływa kajakiem. Dłubanie, rozkręcanie, skręcanie i znów rozkręcanie urządzeń mechanicznych to jego życiowa pasja.

Urodził się w Los Alamos, w stanie Nowy Meksyk. Po ukończeniu wydziału fizyki w Colorado College zaczął pracować w zespole przygotowującym do startów olimpijską drużynę kolarską. Później budował ramy do rowerów górskich, szosowych i triatlonowych w firmie Tom Ritchey. Od 1982 roku produkuje rowery pod własną marką – Zinn Cycles.

Od 1989 roku publikuje artykuły na łamach VeloNews i nadzoruje pion tekstów technicznych.
Inne opublikowane przez niego książki to: Zinn & the Art of Road Bike Maintenance (VeloPress, 2009), Zinn & the Art of Triathlon Bikes (VeloPress, 2007), Zinn's Cycling Primer (VeloPress, 2004), Mountain Bike Performance Handbook (MBI, 1998) oraz Mountain Bike Owner's Manual (VeloPress, 1998).

O ilustratorze

Todd Telander był mechanikiem i startował w wyścigach kolarskich, jednak dziś większość czasu poświęca sztuce. Studiował na wydziale inżynierii środowiska i biologii na University of California w Santa Cruz, gdzie ukończył również program ilustracji naukowej. Następnie studiował sztuki piękne w kilku zachodnich stanach USA. Otrzymał tytuł artysty-rezydenta w Rocky Mountain National Park. Oprócz rysowania części rowerowych, maluje i rysuje przyrodę na zamówienie wydawnictw, muzeów, biur projektowych i osób prywatnych. Więcej przykładów jego prac znajdziecie na www.toddtelander.com

ISBN 978-83-64131-06-6
Wydawnictwo Buk Rower
Tytuł: Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego
Autor: Lennard Zinn
Cena katalogowa: 54,00 zł
Cena internetowa Buk Rower: 37,50 zł
Data premiery: 7 maja 2014 roku
Format: 200x260 mm
Ilość stron: 416

Książkę można kupić tutaj

Dodano: 2014-05-07

Autor: Źródło: Wydawnictwo Buk Rower

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje