Mam 7,5-letnią córkę, z którą bardzo lubimy jeździć na rowerze. Na swoich "małych kółkach" Zuza przejeżdża bez problemu kilkanaście - do dwudziestu kilometrów w czasie jednego wyjazdu. Jeździmy jednak po płaskim terenie, ścieżkach rowerowych, lasach itd. (?) Bardzo chciałbym, abyśmy razem zaczęli jeździć po trudniejszym terenie - więcej lasu, delikatnych podjazdów, może górek? Nie wiem jednak, na ile mogę sobie pozwolić, aby nie zrobić córce krzywdy. Niepokój zasiał we mnie lekarz, którego zagadnąłem o takie jeżdżenie. Lekarz powiedział mi, że dziecko ma za słabe stawy, cały czas rozwijają się jego narządy i jazda na rowerze może być tylko po płaskim, bez większych obciążeń, bo mogę zaszkodzić dziecku. (Z listu do redakcji)
W pierwszej chwili po przeczytaniu tego maila zacząłem się zastanawiać, skąd Panu Doktorowi przyszły do głowy takie obawy. Po głębszym zastanowieniu doszedłem jednak do wniosku, że lekarz ma rację, tylko że… nie ma racji. List ten przywołuje kilka wątków, tym bardziej istotnych, że dotyczących „przyszłości naszego narodu”, czyli naszych dzieci. Troskliwy tata pisze o swoich wątpliwościach związanych z rekreacyjnym traktowaniem jazdy na rowerze. Potraktujemy go jako przyczynek do szerszego potraktowania zagadnienia wychowania sportowego dzieci i młodzieży.
I rodzice, i wychowawcy zajmujący się dziećmi muszą się zmierzyć z kilkoma zagadnieniami. Zrozumieć rozwój dziecka Co do tego, że dzieci wraz z wiekiem rozwijają się i zmieniają nie ma najmniejszych wątpliwości. Rozwijają się i kształtują narządy wewnętrzne, rozwojowi podlega układ nerwowy, mięśniowy i kostny. Zamiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem to temat nawet nie tyle na osobny artykuł, ale na kilka książek. To, co widać gołym okiem, i na co ma największy wpływ wysiłek fi zyczny, to zmiany zachodzące w układach kostnym, mięśniowym i sercowo-naczyniowym.
Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 6/2010 (gdzie kupić).

Dodano: 2010-05-31

Autor: Tekst: Mariusz Topór, zdjęcia: Erwin Haiden, Salzkammergut Trophy

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje