102. edycja Giro d’Italia będzie z pewnością wyjątkowa, bowiem po raz pierwszy w historii Corsa Rosa rozpocznie się poza Europą. Pierwsze trzy etapy zostaną rozegrane w Izraelu, a to oznacza, że to właśnie Giro będzie pierwszym wyścigiem w historii, który będzie rozgrywany na dwóch kontynentach.

Niemniej jednak to nie jedyna niespodzianka, jaką przygotowali organizatorzy. Kolarze będę mieli do pokonania trudne włoskie podjazdy m.in.: Monte Zoncolan (10,1 km; 11,9%), Monte Jafferau (7,2 km; 9%), Colle delle Finestre (18,5 km; 9,2%; ostatnie 7,5 km szuter), Sestriere (9,2 km; 5,5%) i Cervinia (19,2 km; 5%).

Obrońcą tytułu jest Tom Dumoulin (Team Sunweb), który w ubiegłym roku został mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas i zapowiedział poprawę swoich umiejętności wspinaczkowych. Na pewno nie będzie mu ławo, bo swój trzeci Wielki Tour z rzędu po Tour de France i Vuelta a Espana zamierza wygrać Chris Froome (Team Sky), który powróci na start Giro po ośmiu latach.

Mocnym kandydatem do podium będzie także Fabio Aru (UAE Team Emirates), który w swoim narodowym wyścigu zajmował już 2. i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej i do czerwonej koszulki za zwycięstwo w Vuelcie chciałby dorzucić różową, którą otrzyma za zwycięstwo w Giro. Po mocnym początku sezonu duże ambicje ma Miguel Angel Lopez (Astana). Jeśli Kolumbijczyk wskoczy na wyższy poziom niż ten z ubiegłorocznej Vuelty to może zagrozić faworytom. Czwartą pozycję sprzed roku będzie chciał poprawić Thibaut Pinot (Groupma-FDJ), ale Francuz może potraktować Giro jako przetarcie przed Tour de France.

Groźny może być także duet Esteban Chaves i Simon Yates (Mitchelton-Scott). Obydwaj zawodnicy dopiero wracają do właściwej formy po nie najlepszym ubiegłym sezonie. Warto wspomnieć także o Michaelu Woodsie (EF Education First), który w ubiegłorocznej Vuelcie pokazał się ze świetnej strony. Na miejsca w pierwszej dziesiątce mogą także liczyć: Andrey Amador (Team Movistar), Louis Meintjes (Dimension Data), Domenico Pozzovivo (Team Bahrain-Merida) i Davide Formolo.


Słynna różowa koszulka dla lidera wyścigu, edycja 2018

Dodano: 2018-05-02

Autor: Tomasz Bojanowski

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje