Już w weekend 12 i 13 maja odbędzie się jeden z pierwszych wyścigów etapowych na Pomorzu Festiwal MTB Pomerania Puck. Zawody są otwarte i mogą wystartować w nich wszyscy miłośnicy kolarstwa, którzy ukończyli co najmniej 15 lat. Dla młodszych adeptów dwóch kółek też są przewidziane atrakcje na trasach MTB Pomerania Junior, które odbędą się tylko w niedzielę na terenie Parku Ewolucji.

Organizatorzy zapraszają 12 maja na molo w Pucku, gdzie zlokalizowana będzie baza zawodów ze startem i metą 13 kilometrowej czasówki MTB. Od razu po zakończeniu zmagań na molo, miasteczko zawodów przenosi się do Parku Ewolucji w Sławutówku, gdzie wieczorem nastąpi dekoracja zwycięzców czasówki oraz wspólna integracja z możliwością noclegu pod namiotem. W niedzielę natomiast odbędzie się najbardziej popularna forma kolarstwa górskiego w Polsce czyli maraton MTB ze startem i metą usytuowanym tuż przy pałacu Below i Parku Ewolucji w Sławutówku będącym szczególną atrakcją dla najmłodszych uczestników kategorii Junior i ich rodzin.

Jak zapowiada organizator, Festiwal MTB Pomerania, to aż dwa dni ścigania na Pomorzu, a także dodatkowa okazja do wspólnej integracji, zaplanowanej w otoczeniu wyjątkowych okoliczności przyrody i lokalnych foodtrucków (m.in. Tathata, Po Maśle, uLodziarzy), która rozpocznie się tuż po zakończeniu startu pierwszego dnia zawodów i odbędzie się w gronie prawdziwych miłośników kolarstwa górskiego.


W sobotni dzień wszyscy uczestnicy startują na tej samej trasie jazdy indywidualnej na czas w odstępach interwałowych 60 sekund.


Trasa czasówki wynosi 13 km i ma ok. 100m przewyższenia. Pierwsze 3.5 km od startu na molo prowadzą po płaskim terenie, aż do Błądzikowa, gdzie zawodnicy wjadą w tereny leśne i na kolejnych 6 km czekają ich bardziej wymagające i techniczne odcinki, a dodatkowo piękne krajobrazy w okolicach Parku Kulturowego Osady Łowców Fok oraz Zamku w Rzucewie. Następnie kolarze przejadą potok Błądzikowski i wjadą w ciekawy, długi singiel po nadmorskim klifie, aż do samej Mety.


Po sobotnim indywidualnym ściganiu oraz wieczornej intergacji, kolarze spotkają się na starcie niedzielnego maratonu w Parku Ewolucji w Sławutówku. Kolarze będą dopasowywanie do sektorów startowych wg uzyskanych wyników w sobotniej czasówce. Na uczestników czeka wyznaczona jedna 31 kilometrowa pętla po pięknych terenach Puszczy Darżlubskiej i Nadleśnictwa Wejherowo. Dystans Speed będzie ścigał się na jednym okrążeniu, natomiast dystans Mega na 26 kilometrze wjedzie na drugie okrążenie. Początek trasy dość spokojny i szeroki, dopiero po parunastu kilometrach kolarze wjadą w bardzo wymagające górskie i techniczne odcinki z wieloma podjazdami i zjazdami. Na dojeździe do mety czeka ich małe okrążenie jeziorka wokół pałacu Below. Czasy z dwóch dni ścigania będą się sumowały do generalnego wyniku Festiwalu.


Na starcie na pewno nie zabraknie najlepszych kolarzy na Pomorzu, którzy walczą w klasyfikacji generalnej cyklu MTB Pomerania Maraton. Na dystansie Speed wśród mężczyzn walka dopiero się zaczyna. Prowadzi na razie nie zagrożony Paweł Szczygielski z The Barbers Team, ale na pewno odczuwa oddech goniących go Mikołaja Marzejona z Klif MTB Team oraz Radka Ruczyńskiego z Hydropress MTB Team. Nie zapominajmy też o zwycięzcach poprzedniej edycji w Łeczycach (Sławomir Pituch i Jacek Rogowski) którzy niepowodzenie na pierwszej edycji będą chcieli odbić sobie w kolejnyc startach. Wśród Pań nie ma aż takiego ścisku, a prowadzi zwyciężczyni 2 pierwszych edycji Aleksandra Zabrocka z MLKS Baszta Bytów. Natomiast trwa walka o podium między Kingą Tomaszewska (FTI racing Team), Kasią Kuczorską (TA KO Team) oraz Iwoną Joskowską (Luk-connect Racing Team).

Na dłuższym dystansie Mega wśród mężczyzn przewodniczy genialny na pierwszych edycjach Daniel Majkowski z FTI Racing Team, który na ostatnim wyścigu ograł bodajże najmocniejszą w ostatnim czasie dwójkę na Pomorzu: Piotra Rzeszutka i Arka Petkę z KK Lew Lębork. Na drugim miejscu zasiada Krzysiek Krzywy z Nexus Team, który pokazał ostatnio, że jego forma wciąż rośnie. Walka zapowiada się ciekawie. U Pań trochę mniej chętnych na walkę na dłuższym dystansie. W klasyfikacji prowadzi równojeżdżąca Marzena Janczarska, ale musi uważać na wracająca do ścigania po groźnym upadku w Łęczycach Monikę Kulling z Klif MTB Team oraz na nieobecną na pierwszej edycji oraz zwyciężczynię drugiej Agnieszkę Patokę z Trek Gdynia.


Nie możemy zapomnieć o naszych najmłodszych uczestnikach i zawodach MTB Pomerania Junior, które odbędą się przed głównymi niedzielnymi zawodami w Parku Ewolucji. Trasa będzie wiodła również dookoła jeziorka w okól pałacu Below. Dla kategorii do lat 8 będzie to jedno okrążenie, a trochę starsi rowerzyści w wieku 9-14 lat będą mieli do pokonania trzy okrążenia.
Najkrótsza z tras, czyli trasa Speed, adresowana jest zarówno dla dorosłych jak i młodzieży (powyżej 15 lat), z kolei na dystansie Mega mogą ścigać się kolarze, którzy ukończyli już co najmniej 18 lat. Trasy Junior będą przygotowane z myślą o najmłodszych, w wieku od 3 do 14 lat. Dzieci w wieku do lat 8 mogą pokonywać trasę wspólnie z opiekunem.


Chcesz wziąć udział w imprezie? - http://mtb.encaps.pl - Zarejestruj się wypełniając formularz elektroniczny.


Zapisy dla osób indywidualnych dostępne są na stronie www.mtbpomerania.pl i trwają tylko do 3 dni przed dniem startu. Zapisy na dwa dni startów są możliwe tylko przez formularz elektroniczny. W dniu 12 maja nie będzie możliwości zapisu w biurze zawodów. Natomiast jeśli ktoś nie może być obecny w sobotę, albo spóźni się z opłatą przez internet będzie miał możliwość zapisu na niedzielny maraton w biurze zawodów tylko w niedzielę w Parku Ewolucji.

Tak jak rok temu, organizator przewidział tańszą opłatę wpisową dla klubów i grup kolarskich, a swoje zgłoszenia należy wysłać na adres e-mail kontakt@mtbpomerania.pl do 3 dni przed daną edycją.


Każdy uczestnik zawodów powinien zapoznać się z regulaminiem, a przez cały czas trwania zawodów korzystać z kasku rowerowego, ponieważ wybrane odcinki, z uwagi na specyfikę mtb, będą wymagające.


Partnerami imprezy Festiwal MTB Pomerania są: Cechini Muszyna, Sibuk, Goldwell, Morrocanoil, Luk-Connect, Browar Amber, Nordic Arctic Food, Volkswagen Benepol, RaceFender, Bakra

Kalendarz MTB Pomerania Maraton 2018.


1. MTB Pomerania Luzino powered by ProSport – 24 marzec 2018 (sobota) – odbył się
2. MTB Pomerania Łęczyce powered by ProSport – 7 kwietnia 2018 (sobota) – odbył się
3. MTB Pomerania Festiwal Puck – 12 i 13 maja (sobota, niedziela)
4. MTB Pomerania Kolbudy – 20 maja (niedziela)
5. MTB Pomerania Władysławowo powered by Pro Sport – 10 czerwca (niedziela)


Informacje o najbliższej edycji:
Biuro zawodów:
Sobota 12 maja 2018 r.: Molo w Pucku, ul. Żeglarzy
wydawanie pakietów: 9:00 – 10:30

Start interwałowy: od godziny 11:00

Zakończenie i integracja – godzina 19.00 – Park Ewolucji w Sławutówku

Niedziela 13 maja 2018 r.: Park Ewolucji w Sławutówku

Zapisy: 8:00 – 9:30

Start Junior: 10:00

Start Mega: 11:00

Start Speed: 11:05

Trasy: Speed - 31 km, Mega – 57 km, Junior – kat. do lat 8 - 500 m, kat. 9-14 lat - 3 km


Na dwóch głównych dystansach Speed i Mega jest prowadzona klasyfikacja generalna w cyklu MTB Pomerania Maraton, a zaliczają się będą do niej 4 najlepsze starty z 5 edycji danego uczestnika. Miejsca w tym roku są punktowane w kategori Open Kobiet i Mężczyn. Za zwycięstwo można zdobyć ich 50, za drugie 47, za trzecie 45 itd.

Suma przewyższeń dla poszczególnych tras:
Sobota: 14 km – 100m.
Niedziela: Speed – 31 km - 550 m., Mega – 57 km - 1000 m.

Zapisy dla zawodów Junior odbywać się będą tylko w dniu imprezy (niedziela), bezpośrednio w biurze zawodów, a dzieci muszą być pod opieką swoich rodziców i opiekunów. W tym roku dzieciaki do lat 8 mogą wystartować bez żadnych opłat, a wpisowe dla dzieci 9-14 lat wyniesie 20zł.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie organizatora: www.festiwal.mtbpomerania.pl

Dodano: 2018-05-07

Autor: Źródło: MTB Pomerania

Tagi: maratony

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje