Cukrzyca to choroba niekoniecznie wynikająca z zaniedbania. Mam 33 lata, jestem szczupły i od zawsze jeżdżę na rowerze. Jestem cukrzykiem i znam kilka podobnych przypadków. Jak to możliwe?

Kim jest cukrzyk? Stereotypowe wyobrażenie sugeruje, że to mężczyzna po pięćdziesiątce z nadprogramowymi kilogramami, lubiący jeść niezdrowo. Kiedy wyjdziecie poza stereotypowe widzenie i zajrzycie do pierwszego lepszego źródła, dowiecie się, że cukrzyce są dwie. To bliźniaczki, ale dwujajowe – zupełnie różne. Cukrzyca typu pierwszego dotyka osób młodych i szczupłych, dlatego kiedyś nazywana była „młodzieńczą”. Ci ludzie nie chorują dlatego, że źle się odżywiają lub prowadzą siedzący tryb życia – to nie jest wina złych nawyków. Właściwie przyczyny nie są do końca poznane. Ale w ich efekcie trzustka – narząd produkujący insulinę, która reguluje poziom glukozy we krwi – zaczyna mieć coraz mniejszą wydajność.

Spośród 3 milionów chorujących na cukrzycę w Polsce 10 procent stanowią ludzie ze zdiagnozowanym typem pierwszym. Leczenie polega na podaniu insuliny z zewnątrz za pomocą penów bądź pompy. Typ drugi dotyka osób starszych, mających nadwagę i nadciśnienie tętnicze, co wywołuje odporność na działanie insuliny. W przeciwieństwie do typu pierwszego objawy dwójki można niemal całkowicie wyciszyć przy podjęciu odpowiednich kroków i zmianie stylu życia.

Jako kolarz i cukrzyk przyznaję, że choroba czasem utrudnia mi ambitne uprawianie sportu, ale w żadnym wypadku go nie uniemożliwia. Jak to robię?


Od 2013 roku istnieje Team Novo Nordisk, którego kolarze – zdiagnozowani cukrzycy – ścigają się w wielkim tourze i wcale nie grzeją tyłów. Wręcz przeciwnie, na zawodach nie stronią od udziału w ucieczkach i zawsze są widoczni. Ich wyczyny można było oglądać w czasie ostatniej edycji Tour de Pologne. Jednak główną misją zespołu nie jest wygrywanie, ale inspiracja, edukacja oraz motywowanie ludzi dotkniętych przez cukrzycę. Team Novo Nordisk to nie tylko team kolarski. Pod swoje skrzydła biorą również juniorów, seniorów, kobiety, triathlonistów i biegaczy. Robią wszystko, żeby przełamać stereotyp na temat niepełnosprawności fizycznej cukrzyków.


Cały artykuł, w którym piszemy o cukrzycy sportowca-amatora, diecie i uważnym treningu znajdziecie w bikeBoard 4/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.

Dodano: 2018-04-06

Autor: Tekst: Maciek Głowacki, współpraca: Paulina Trofimiec, zdjęcia: Szymon Gruchalski

Tagi: zdrowie

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920