43 nowe rowery ułatwią pracę śląskiej policji. Pozwolą nadzorować większy obszar, lepiej patrolować niebezpieczne tereny i wjechać w trudno dostępne miejsca. – Taka służba promuje też zdrowy i aktywny tryb życia – mówi nadkom. Marcin Krepkowski. – To bardzo przydatny triumf dwóch kółek nad czterema – dodaje Mateusz Musioł z Meridy, która dostarczyła rowery policji.

Śląska policja korzysta już z rowerów od kilku lat, jednak zdecydowała się zakupić dla swoich funkcjonariuszy aż 43 nowe modele. Zdaniem nadkomisarza Marcina Krepkowskiego pod wieloma względami górują one na służbie nad samochodami. – Pozwalają objąć nadzorem zdecydowanie większy obszar, częściej pojawiać się w niebezpiecznych terenach i wjechać w miejsca niedostępne dla samochodu – tłumaczy. – To bardzo przydatny triumf dwóch kółek nad czterema. Śląska policja wybrała wszechstronne modele Merida Crossway, które pozwalają szybko i sprawnie dotrzeć tam, gdzie wymaga tego sytuacja – dodaje Mateusz Musioł z biura prasowego Merida Polska.

Holenderski wzór

Patrole z nowymi rowerami będzie można spotkać nie tylko w zatłoczonych centrach miast, w których trudno o lepszy środek transportu. – Wykorzystamy je także na terenach zielonych, w miejscach wypoczynku. Rowery są używane również przez patrole policji wodnej. Część policjantów pełni służbę na wodzie, a część nadzoruje tereny wokół tych zbiorników – mówi Marcin Krepkowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dla policjantów, którzy będą wykorzystywać rower na służbie, przewidziano szkolenie prowadzone przez specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Nieprzypadkowo odbyli oni kurs instruktorski w Holandii. Uwielbiany tam rower może się przydać w tym kraju także jako środek przymusu. – Podczas szkolenia policjanci będą doskonalić technikę jazdy, poznają podstawowe formy pełnienia służby na rowerze oraz będą uczyć się m.in. jak wykorzystać go do obrony przed napastnikiem – wymienia Marcin Krepkowski.

Pasjonaci na służbie

Walka z przestępcami i działania prewencyjne to tylko niektóre z powodów, dla których śląska policja zdecydowała się zakupić nowy sprzęt. – Taka forma pełnienia służby promuje też zdrowy i aktywny tryb życia. Wpływa również na pozytywny wizerunek policji oraz na stan zdrowia i, co ważne, sprawność fizyczną policjantów – przekonuje nadkom. Marcin Krepkowski. Zdaniem Mateusza Musioła z Meridy szeroki zakres przełożeń w policyjnych rowerach i komfortowa pozycja, którą można na nich przyjąć, pozwoli na sprawną służbę nawet tym funkcjonariuszom, którzy nie są mistrzami dwóch kółek. – Można używać tych rowerów na wiele sposobów, w zależności od formy i umiejętności – uważa Musioł. Jak się okazuje, przestępcy mogą mieć jednak problem, gdy w pobliżu pojawi się dwukołowy patrol. – Wszyscy policjanci, którzy pełnią służbę na rowerach, są bardzo sprawni fizycznie. Często są też pasjonatami jazdy na rowerze – podkreśla Marcin Krepkowski.

Dodano: 2014-04-08

Autor: Źródło: Merida Polska

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje