Pomysł na rowery plus nie zrodził się podczas leniwego posiedzenia, kiedy ciszę pokoju narad przerywało tylko bzyczenie much i brzdąkanie zepsutej świetlówki. Idea rozwijała się na szlakach, bo bez prób w terenie trudno uwierzyć w przyczepność i komfort, jakie zapewniają coraz to szersze opony.

Większa przyczepność plusów pozwala dobrym riderom jeździć szybciej po jeszcze trudniejszych trasach. Tak, to już u nas czytaliście. Jednak na dziś, rozwój plusów wydaje nam się istotniejszy w maszynach przeznaczonych dla początkujących. Dla nich bezpieczeństwo i komfort w połączeniu ze zdolnością poruszania się w zróżnicowanym terenie mają większe znaczenie niż zdolność do przyśpieszeń wynikająca z lżejszych i lepiej toczących się opon. Co więcej, szersze ogumienie zaczyna wspomagać jadącego w pokonywaniu coraz trudniejszych i bardziej stromych szlaków, na których dotychczas tylko fulle dawały radę. Wnioskiem z tych obserwacji jest to, że plusy mogą stanowić korzystne rozwiązanie, gdy potrzebny jest wszechstronny i nieprzesadnie skomplikowany wszędołaz. Niestety nie możecie się jeszcze spodziewać, że Plusy wchodzą pod strzechy, bo choć znaleźliśmy kilka niesamowitych cenowo rozwiązań, większość nadal reprezentuje eksperymentalną półkę premium. Ich pokazanie jest jednak niezbędne, bo definiują aktualne kierunki rozwoju i pozwalają domyślić się, jak będą wyglądały w przyszłości rowery terenowe.


PRZYSZŁOŚĆ MTB
Koła „plus” są dziś cięższe niż normalne, ale tak jak 29” schudły do akceptowalnych parametrów, tak i plusy podlegają doskonaleniu. Eksperyment Scotta, o którym na razie tylko wspominamy obok (pełna relacja wkrótce), świadczy o tym, że nawet drobniejsze i delikatniejsze osoby mogą przy ich pomocy jeździć śmielej i bezpieczniej. Nie wiemy czy „plusy” ostatecznie wyprą inne formaty, jednak stanowią twórczy ferment zmieniający kierunki rozwoju roweru terenowego. Widać to po błyskawicznym (…)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 11-12/2016

Dodano: 2016-11-17

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje