Kiedy po zawodach enduro w Ojen usiedliśmy z Jeromem do tapas i paelli, pierwszym zdaniem było: „Jeżdżę szybko, bo jestem szalony!”. Nie uwierzyłem mu przypominając sobie szkołę, jaką przeszedł we francuskiej kadrze DH i z jakim nastawieniem podchodzi do sprzętu, treningu i życia. Ostatnim zdaniem, jakie nagrałem na dyktafonie było: „Nie czuję się stary, ale czas płynie. Mam 29 lat, ale pierwszy Megaavalanche wygrałem 10 lat temu”. Nie wiem jaki jest „Jay”, ale podpowiedział mi jak stać się lepszym endurowcem.


- Co jest najważniejszą umiejętnością w enduro?

- Podstawową umiejętnością jest odnalezienie odpowiedniej prędkości. Trzeba pamiętać, że dotyczy to bardzo r óżnych tras i nie wystarczy wyuczyć się tego na konkretnej przeszkodzie przed zawodami. Staram się jeździć po najróżniejszych trasach i poznać własne ograniczenia w bardzo różnych warunkach. Jeżdżąc w kółko po tych samych miejscówkach przestajesz się r ozwijać. Pakuję się w sytuacje, których bym nie przewidział, poprawia to reakcje i uczy elastyczności w doborze metod pokonywania różnych przeszkód. Dla mnie trening to jazda dla zabawy. Szukam różnych rozwiązań na pokonanie przeszkody; czasami okazują się
bezsensowne i tracę na nie więcej czasu, ale bywa, że taki brak konformizmu prowadzi do odkrycia nowych sposobów, które czynią przejazd szybszym, bezpieczniejszym lub kosztującym mniej energii. Czasami obok „lub” możesz wstawić sobie „i”. Odnalezie - nie odpowiedniego tempa i utrzymanie go na wszystkich odcinkach specjalnych jest kluczowe. To przychodzi z czasem i doskonalić to można treningiem, ale też startami, które prowadzą do rozwoju. Bo ja uważam, że niekoniecznie trzeba zawsze wygrywać! Ważne, żeby nabywać nowe umiejętności.(...)

Pełen wywiad znajdziecie w papierowym wydaniu bikeBoard 6/2014 (gdzie kupić)

Dodano: 2014-06-03

Autor: Rozmawiał: Miłosz Kędracki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje