Wczorajszy etap wyruszył z położonego na południe względem nadmorskiego Tel Avivu miasta Be’er Sheva. Prowadził przez pustynne, praktycznie niezamieszkane tereny. Mijane gdzieniegdzie osiedla zbudowane dla beduinów nie robiły dobrego wrażenia. Pustynia Negev w rozproszonym przez zachmurzenie świetle wydała mi się posępna i nieprzyjazna.

Ale kolarzom nie robiło to różnicy ponieważ pierwszą poważną przeszkodą był brzeg krateru Ramon. Po przekroczeniu najwyższego punktu obok stylizowanego na beduiński hotelu dla bogaczy, do dna prowadziły ciasne serpentyny. Wyjazd z ukształtowanego przez erozję krateru w kształcie serca stanowił kolejne wyzwanie dla jadących ale był ostatnią "epicką przeszkodą" w drodze do doliny Jordanu przepięknie zamkniętej skalną ścianę położoną już w Jordanii.

Elia Viviani (Quick-Step Floors) wygrał kilka sprintów i koniec końców cały, liczący 229 km trzeci etap Giro d’Italia z Be’er Sheva do Eilatu. Po etapie stwierdził, że przez pierwsze dwie godziny wyścigu czuł się bardzo źle - presja zeszła po wczorajszym zwycięstwie. Ścigałem się w klasykach, dlatego byłem przygotowany na 230 km etap. Realizowliśmy plan i zabrakło nam tylko Sabattiniego, który złapał gumę. Ale ostatnia prosta była dla mnie łaskawa.


Sacha Modolo (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale)dojechał przed Samem Bennettem (Bora – Hansgrohe). Rohan Dennis (BMC Racing Team) utrzymał pozycję lidera w klasyfikacji generalnej wyścigu i przywilej wjechania do Catanii w różowej koszulce. Na konferencji prasowej powiedział: oczywiście ze wspaniale było zachować koszulkę ale to był bardzo nerwowy dzień. Żeby uniknąć niebezpieczeństw i nie dać się urwać w finałowej części etapu musiałem wykonać maksymalny wysiłek. Campenaerts zapłacił cenę za swoje wysiłki żeby przejąć Maglia Rosa. Na Sycylii będę dalej cisnął i starał się zachować „róż” jak najdłużej.

Wyniki
1 – Elia Viviani (Quick-Step Floors) – 229km in 5h02’09”, average speed 45.474km/h
2 – Sacha Modolo (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale) s.t.
3 – Sam Bennett (Bora – Hansgrohe) s.t.

Klasyfikacja generalna
1 – Rohan Dennis (BMC Racing Team)
2 – Tom Dumoulin (Team Sunweb) at 1″
3 – José Gonçalves (Team Katusha Alpecin) at 13″

Koszulki

Maglia Rosa (różowa) lider klasyfikacji generalnej, sponsored by Enel – Rohan Dennis (BMC Racing Team)
Maglia Ciclamino (cyklamenowa), lider klasyfikacji sprinterów, sponsored by Segafredo – Elia Viviani (Quick-Step Floors)
Maglia Azzurra (błękitna), lider klasyfikacji górskiej sponsored by Banca Mediolanum – Enrico Barbin (Bardiani CSF)
Maglia Bianca (biała), lider klasyfikacji młodych, sponsored by Eurospin – Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors)

Dziś kolarze i cały tabor transferują się na Sycylię do Katanii. 8 maja kolejny etap zakończy się w Caltagirone i dopiero po zdobyciu Etny, 11 maja kolarze pojadą szosami kontynentalnych Włoch.

Dodano: 2018-05-07

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje