Narodowa Żeńska Reprezentacja Kolarska Afganistanu, grupa kobiet walczących o równouprawnienie w tym kraju, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Kolarki rozpętały prawdziwą rewolucję i narażają swoje życie tylko dlatego, że zdecydowały się wsiąść na rower. Dlaczego? Gdyż wierzą, że mają do tego prawo.


Włoska stacja radiowa RAI2 ogłosiła w styczniu oficjalną nominację kolarskiej reprezentacji do Pokojowej Nagrody Nobla, zgłoszoną przy wsparciu 118 włoskich prawodawców, promując rower jako „najbardziej demokratyczny środek transportu dla całej ludzkości,”
Przedstawicielki afgańskiej reprezentacji kolarskiej zostały uznane za symbol siły, jaką rower może mieć w propagowaniu sprawiedliwość społecznej.


Ambasadorka marki Liv Shannon Galpin i jej organizacja non-profit Mountain2Mountain wspierają Afgańską Drużynę Kolarską od 2,5 roku. Po ogłoszeniu nominacji Shannon napisała na swoim blogu, że „Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla to wyraz uznania dla odwagi i waleczności tych kobiet, które wróciły na ulice, aby walczyć o swoje prawa jeżdżąc na rowerze.”
Mountain2Mountain postanowiło wyprodukować pełnometrażowy dokument poświęcony dzielnym kobietom z Narodowej Żeńskiej Reprezentacji Kolarskiej Afganistanu. Premierę filmu Afghan Cycles zaplanowano na ten rok. 
Zdjęcia:
Shannon Galpin, ambasadorka Liv w towarzystwie kolarek z Reprezentacji Afganistanu, afgańskiej ludności i żołnierzy.

Dodano: 2016-03-01

Autor: Źródło: Giant Polska

Tagi: Giant, Liv

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje