Maraton MTB o Puchar Wzgórz Dalkowskich wystartował 26 czerwca już po raz czwarty. Z roku na rok impreza ta nabiera co raz większego rozmachu. Nie tylko cenne nagrody, ale i świetna organizacja, to przepis na sukces, który bardzo dobrze znają w Obiszowie.

Obiszów, to malownicza wieś w Gminie Grębocice, oddalona o 10km od Polkowic. Zawodnicy biorący udział w maratonie mieli do wyboru dwa dystanse. Mini, liczący jedno okrążenie (28km) oraz Mega, gdzie do pokonania były trzy pętle (84km). Profil, choć pozornie płaski, zawierał kilka interwałowych odcinków świadczących o wymagającym charakterze całej trasy. Szutrowe drogi przeplatane wąskimi ścieżkami oraz krótkimi podjazdami, zmuszały do ciągłej zmiany intensywności pedałowania. Pierwsze 15km to typowe XC, gdzie liczyła się umiejętność szybkiego pokonywania wzniesień i dynamicznych zjazdów między drzewami. Najtrudniejszy, kilkudziesięciometrowy podjazd, zwany Babą Jagą, mieścił się pod koniec okrążenia, dodatkowo urozmaicając rywalizacje.

Niekwestionowanym liderem tego maratonu, jest Rafał Hebisz z KTM Racing Team Złoty Stok. Wygrywa ten maraton na najdłuższym dystansie, od samego początku istnienia tej imprezy. Tym razem musiał dodatkowo wykazać się wytrzymałością walcząc o pierwsze miejsce z Andrzejem Kaiserem z Corratec Team. Na mecie zjawił się jedynie 6 sekund przed nim, broniąc ostatecznie tytuł najlepszego kolarza Wzgórz Dalkowskich. Dodatkowo na trasie został rozegrany Puchar Polski Kobiet w Maratonie MTB, a najszybszą zawodniczką tego dnia była Magdalena Hałajczak z Corratec Team.

Wyjątkowy charakter maratonów odbywających się raz w roku polega m.in. na wysokim stopniu organizacji i niepowtarzalnej atmosferze. MTB Obiszów to jeden z najlepszych przykładów na to, jak przy odpowiednim wsparciu sponsorów, można przygotować maraton z myślą o zawodnikach. Cena za udział wynosi jedynie 20zł, a pula nagród deklarowanych przez organizatora to 40tys. zł. Najlepsi tego dnia zawodnicy otrzymywali wysokiej jakości sprzęt oraz rowery górskie.

Bardzo dobrze zorganizowane miasteczko zawodów oferowało wiele atrakcji. Słynne już Koło Gospodyń Wiejskich zadbało, aby wszyscy mogli spróbować miejscowych smakołyków. Dla każdego zawodnika przewidziany był również ciepły posiłek. Chętni mogli na miejscu wziąć prysznic i skorzystać z darmowego masażu regeneracyjnego.

Organizator wydaje również własną "Gazetę Kolarską", w której można znaleźć podsumowanie poprzednich edycji, opinie zawodników oraz plany na przyszłość. Wokół maratonu rośnie także społeczność, która poza przygotowywaniem corocznej edycji MTB Obiszów, dba również o rozwój imprez kolarskich w tym rejonie Polski.

Wyniki oraz więcej informacji: www.mtbobiszow.pl

Dodano: 2011-06-29

Autor: Źródło: bikeBoard- Jakub Świderski

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje