Prawie 450 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji zgłosiło się do startu trzeciego etapu Maratonów Kresowych, który został rozegrany w podwileńskim Niemenczynie na terytorium Republiki Litewskiej. Zawodnicy z Litwy dominowali na każdym z pięciu dystansów. Na głównym dystansie Maraton zwyciężyło litewskie małżeństwo Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius, oboje reprezentujący Sprint-Rowery.pl.
Trasa ułożona przez Pana Mariana Kaczanowskiego, aktualnego mistrza świata weteranów w biathlonie preferowała zawodników jeżdżących doskonale technicznie i wytrzymałościowo. Praktycznie nie było szerokich szutrów, przewyższenie na jednej rundzie liczącej 20km wynosiło prawie 300 m. W zależności od wybranego dystansu zawodnicy pokonywali ją raz, dwa lub trzy. Naszpikowana była ostrymi zakrętami i stromymi podjazdami. Dużą dawkę adrenaliny można było poczuć przejeżdżając wąskim single trackiem po krawędzi kilkudziesięciumetrowej skarpy nad rzeką “Wilia”Decyzję o starcie na najdłuższym dystansie Maraton podjęło jedynie dwóch reprezentantów Polski, Andrzej Sosna (MPS Bike Team) i Andrzej Mantiuk (Grupa Szalonych Rowerzystów). Obaj ukończyli tę ciężką trasę. Zawodnicy pierwszej dziesiątki finiszowali samotnie. Wyjątkiem była fascynująca walka na końcowych metrach, którą rozegrali pomiędzy sobą reprezentanci Litwy i Białorusi o 4 miejsce. Centymetry zadecydowały o tym, że Andrejus Dolgovas z Kowna wygrał ten finisz z Mikhaiłem Besaho z Mińska (Belars). Drugie miejsce zajął zwycięzca z Tykocina, Arnoldas Valiauga (Colibri Cycling Team), a podium uzupełnił 20-letni Ignas Ambrazas (S-Sportas). Jak już wspomnieliśmy na wstępie, zwyciężył Sarunas Pacevicius z Kowna.
Arturas Remeika (Bike Expert Cycling Team), który zajął 8 miejsce Open i 2 w kategorii M3, zaskoczył Organizatorów tym, że się w ogóle na starcie pojawił, bowiem dwa dni wcześniej ukończył morderczy wyścig Spilimbergo Tiliment Marathon Bike UCI, i musiał korzystać z pomocy lekarza i kroplówek, bowiem jego temperatura ciała spadła do 31,6...


Elijus Civilis, Wiceminister Rządu Republiki Litewskiej był 6 zawodnikiem Open, i wygrał swoją kategorię wiekową. Przez część trasy Civilis był liderem grupy prowadzącej.

Silvija Pacevicienie nie miała sobie równych wśród kobiet. Uzyskała ponad 27 minutową przewagę nad drugą zawodniczką,Yulią Tsalahuz z Mińska (Belarus). Tatjana Petrausienie z Wilna do Tsalahuz straciła minutę.
Tradycyjnie w Peleton CST Półmaraton wzięła udział największa liczba osób. Według wielu zawodników był to jeden z najtrudniejszych etapów w całej historii Maratonów Kresowych. Niestety wielu zawodników miało kłopoty z ukończeniem całej trasy. W pierwszej dziesiątce było 4 Litwinów, trzech Polaków, dwóch Białorusinów i jeden Rosjanin. Wygrał 15-letni Kostas Kerdelis (Sprint-Rowery.pl). 40-kilometrową trasę ukończył z czasem 01:42:10. Podium uzupełnili Białorusini z drużyny Brest. Maxim Klimuk był drugi, a trzecie miejsce zajął Aliaksandr Sychuhou. Najlepszy z Polaków Piotr Car (Mistral-Grodno SA- Radio Białystok) był czwarty, a piątym zawodnikiem Open został Rafał Gierejko (Grupa Szalonych Rowerzystów).

Wśród Pań podium Open było litewskie. Zwyciężyła Gabriele Andrasiuniene z Wilna, która uzyskała aż 9-minutową przewagę nad drugą zawodniczką, Victorią Michnovic (S-Sportas). Trzecie miejsce zajęła Kristina Noreikiene (Focus Vilnius). Siedem zawodniczek z Polski ukończyło jeden z najtrudniejszych etapów sezonu.

W Maratonach Kresowych zadebiutował Dario Malinowski, dziennikarz państwowego radia litewskiego. “Bardzo zróżnicowana i wymagająca, wzorowo oznaczona trasa, dobra organizacja, ogrom pozytywnych wrażeń”.
Dystans Liv Fit liczący 16 km wygrali Niemenczynianie. Wśród mężczyzn triumfował 18-letni Romuald Aleksandrow, a najszybszą kobietą była 17-letnia Marija Kresik.

Zwycięzcą dystansu Mini (7km) został Ignas Kertenis (Sprint-Rowery.pl), a wśród dziewczynek najszybsza była Irmante Aleliunaite (Neptunas Team).

Wszyscy uczestnicy dystansu Mikro, dedykowanego dzieciom do lat 6-ciu, otrzymali medale i nagrody ufundowane przez sponsora największej w regionie podlaskim Hurtowni Zabawek Biały Białystok. Animatorki ze Strefy Animacji doskonale poradziły sobie z organizacją zabaw, pomimo bariery językowej.

W miasteczku sportowym była świetna atmosfera. Duża w tym zasługa poligloty Jurka Lewko, błyskotliwego konferansjera, który miał doskonały kontakt z zawodnikami i kibicami.
80-letni Jonas Vilunas otrzymał urodzinowy tort, był to trzydziesty ósmy ukończony start tego zawodnika w cyklu Maratonów Kresowych.Maratony Kresowe mają nie tylko dzielnych zawodników, ale też wyjątkowych kibiców. Te dwie cechy łączy Jolanta Kulikowska z Ignatek k/Białegostoku. Mimo, iż dwa dni wcześniej złamała obojczyk, przyjechała specjalnie, żeby kibicować wszystkim zawodnikom.
Wielu zawodników połączyło start w Niemenczynie ze zwiedzaniem Litwy, w ten sposób planując swoją majówkę

Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego, Wielofunkcyjnych Ośrodków Kultury Rudomina i Niemenczyna, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa Miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.
Nagrody wręczyli sportowcom wicemer samorządu rejonu wileńskiego Robert Komarowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego Lilia Andruszkiewicz oraz prezes Fundacji „Maratony Kresowe” Mirosław Barej.Głównymi sponsorami Maratonów Kresowych są: sklepy rowerowe Peleton, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe, Garmin, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Następny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędą się już 12 maja w nadbużańskim Mielniku.
Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl.

zdjęcia: lenaxol.eu i Marek Kulikowski

Dodano: 2019-05-09

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920