Maja już pokazała, na czym pojedzie w Rio. 29” sztywniak w odjazdowym malowaniu. Inni zawodnicy też już zapowiedzieli, na czym będą się ścigać podczas igrzysk. Taki na przykład Nino Schurter zaskoczył nas deklaracją o wyborze 29” fulla. Pożyjemy zobaczymy. W czasie pucharu świata w Albstadt i na Mistrzostwach Świata w Novym Mescie wśród zawodników i zawodniczek elity przeprowadziliśmy badania ilościowe. Na ich podstawie staramy się przewidzieć na jakim sprzęcie będą startować olimpijczycy, jak trudna technicznie trasa wpływa na wybór roweru i jego wyposażenia oraz na czym zawodnicy będą ścigać się w kolejnym sezonie. Oto wyniki i komentarze.


Wielkość kół
Hegemonia dużych kół wśród elity mężczyzn jest wyraźna. Kilku facetów na 27,5” nic nie zmienia. Nawet największy heros mniejszych kółek przesiadł się na ninera i święci tryumfy. 4% zawodników w rzeczywistości policzycie na palcach jednej ręki. Kryterium większej masy rotowanej jakoś nie przemawia do facetów, bo postęp technologiczny pozwala budować koła o praktycznie identycznej masie. Nino zrezygnował z szytek, a do tego w Czechach przesiadł się na cięższe o ok. 50 g od wer sji XRC DT Swissy XMC1200, ale z obręczą o szerokości wewnętrznej 24 mm (XRC – 21,5 mm). Widać dwa kapcie w Albstadt dały mu do myślenia. W przypadku kobiet większość też jeździ na 29”, ale zauważyliśmy, że na łatwej trasie (Albstadt), wolą przesiąść się na lżejsze koła 27,5”. W przypadku pań, czynnik masy jest ważniejszy od przyczepności.


Co innego wydarzyło się w Czechach. Na Mistrzostwach Świata sponsorzy mają mniej do powiedzenia niż zawodnicy i tu dało się zauważyć znacznie więcej 29”. Mniejsze koła wybierały bardzo (...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 8/2016 (gdzie kupić)

Dodano: 2016-08-03

Autor: TEKST: RAFAŁ CZARKOWSKI, ZDJĘCIA: MIŁOSZ KĘDRACKI, PIOTR STAROŃ

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje