Już 6 czerwca we Wrocławiu startuje największy w Polsce Festiwal Filmów Rowerowych BIKE DAYS. Z tej okazji specjalnie dla mieszkańców miasta otwarty zostanie słynny Wrocławski Tor Kolarski, na którym odbędą się m.in. zawody z elektronicznym pomiarem czasu. W ramach festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty wyemitowane zostaną także rowerowe bajki animowane, w Galerii U zawisną zdjęcia i rowery z czasów Wyścigu Pokoju, a na Dworcu Świebodzkim będzie można posłuchać koncertów muzyki baskijskiej.

7 czerwca o godzinie 11.00 Bike Days i Out Of Something zapraszają na piknik, który reaktywuje potencjał toru kolarskiego. W programie komentowane na żywo zawody z elektronicznym pomiarem czasu, pokazy sztuki rzemiosła rowerowego, otwarte stanowisko rowerowej grafiki sitodrukowej, napoje, przekąski, wata cukrowa i wiele innych. – Przede wszystkim jednak WELODROM, który ożywa dzięki pełnym trybunom, którego atmosfera rozkwita wprost proporcjonalnie do liczby gości. Z tego względu zapraszamy wszystkich, dużych i małych, na rodzinny piknik i zawody sportowe – zachęcają organizatorzy.

Formuła zawodów jest dwustopniowa. Pierwszy etap to jazda indywidualna na czas na dystansie 200m z lotnego startu. Każdy zawodnik jedzie trzy okrążenia, dwa rozgrzewkowe i trzecie z pomiarem. Jest to runda kwalifikacyjna do wyścigu właściwego, czyli 1000m na dochodzenie. Kolejna próbą będzie Żółwi Wyścig na najwolniej pokonane okrążenie. Równe szanse gwarantuje elektroniczny pomiar czasu. Do wyścigu na torze, z przyczyn technicznych, dopuszczone zostaną tylko rowery z ostrym kołem. Na torze obowiązuje jazda w kasku. Zapisy na zawody, na miejscu od godziny 10.00 lub drogą mailową pod adresem: kuba@proces.co.

Wrocławski Tor Kolarski zaprojektował Clemens Schürmann, kolarz i architekt. Obiekt noszący imię Wernera Józefa Grundmanna wybudowano w 1930 roku.  Trenowali na nim najwybitniejsi europejscy kolarze, od „Matadora z Breslau” Richarda Scheuermanna po Janusza Kierzkowskiego, brązowego medalisty olimpijskiego z Meksyku i mistrza świata z 1973 roku.
– Chcemy przybliżyć to zapomniane miejsce mieszkańcom Wrocławia. Nie tylko zawodowcom, którzy tor wielbią za jego strome łuki i szybkość, surowość betonu i krótki dystans. Ale wszystkim, którzy codziennie przecinają to miasto wzdłuż i wszerz na rowerach – mówią organizatorzy.
Wydarzeniami towarzyszącymi BIKE DAYS Festiwalowi Filmów Rowerowych są ponadto ROWEROWE PRZYGODY Z BIKE DAYS w Kinie Nowe Horyzonty oraz wystawa w Galerii U. Rowerowe Przygody to pokaz klasycznych animacji, kręcących się wokół rowerowej tematyki. Projekcja z warsztatami odbędzie się w sobotę 8 czerwca o 10.00 rano w KNH. Natomiast w przestrzeniach niezależnej, zaprzyjaźnionej z Bike Days Galerii U zaaranżowana zostanie edukacyjna wystawa poświęcona Wyścigowi Pokoju oraz ekspozycja rowerów, ram szosowych i torowych z epoki. Planowana jest także realizacja specjalnej makiety do… gry w kapsle, zwanej też „kolarzami”.

– Wspólnie z Otwartą Pracownią Kultury Baskijskiej BASK przygotowaliśmy wieczory z muzyką. 6 i 7 czerwca od godz. 21.00 w przestrzeniach Dworca Świebodzkiego rozbrzmią dźwięki serwowane przez zespoły i DJ-ów z Kraju Basków i z Polski. W ramach współpracy Bike Days i BASK na terenie Dworca powstanie warsztat rowerowy i odbędzie się pokaz procesu składania ostrego koła – mówią organizatorzy. Wstęp na wydarzenia na Dworcu Świebodzkim jest bezpłatny.
Więcej informacji: www.bikedays.pl, www.facebook.com/BikeDaysFestiwal oraz www.kinonh.pl

Dodano: 2014-05-23

Autor: Źródło: BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920