Rosnącą popularność rowerów widać na co dzień na ulicach naszego miasta. Jednak prawdziwą skalę transportowej rewolucji będzie można zaobserwować w niedzielę 3 czerwca. Przez miasto przejedzie wielki przejazd rowerowy, będący częścią kolejnej edycji Święta Cyklicznego.
Impreza zainaugurowana w 2009 roku w Krakowie pierwotnie miała zwrócić uwagę na obecność rowerzystów w przestrzeni miejskiej i promować rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Na przestrzeni lat Święto Cykliczne przekształciło się w festiwal kultury rowerowej, gdzie postulaty kierowane do władz są równie ważne jak manifestowanie radości płynącej z poruszania się po mieście na dwóch kółkach. Dlatego podczas czerwcowego przejazdu zobaczymy rodziców z dziećmi, fanów jazdy wyczynowej, kurierów rowerowych i oryginalne maszyny, takie jak riksze, monocykle czy staroświeckie bicykle.
W tym roku Święto Cykliczne odbędzie się w dwunastu miastach Polski. Oprócz Krakowa imprezy rowerowe są przygotowywane w Zielonej Górze, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, Gliwicach i Trójmieście. Swoje święto będą obchodzić również rowerzyści w Szczecinie (27 maja) oraz Toruniu (17 czerwca).
Organizatorzy krakowskiej edycji przygotowują wiele atrakcji, które rozpoczną się już kilka tygodni przed fnałem.Właśnie wystartował konkurs fotografczny Cyklofotografa, do 13 maja organizatorzy czekają na prace o tematyce nawiązującejdo rowerów, w szczególności do stylowej, szykownej i wolnej jazdy miejskiej. Nagrodą główna w konkursie jest rower miejski. Najlepsze zdjęcia o tematyce rowerowej zostaną zaprezen-towane na specjalnej wystawie. Swój fnał w trakcie Święta Cyklicznego będzie miał także konkurs skierowany do uczniów szkoły średniej lub gimnazjum w województwie małopolskim, którzy zechcą wykazać się kreatywnością w 180 sekundach (flm nakręcony telefonem komórkowym bądź kamerą). Celem konkursu „roweREC” jest wyłonienie i nagrodzenie flmów o zrównoważonym rozwoju miast, ze szczególnym naciskiem na zrównoważony transport i promocję roweru jako środka codziennej komunikacji. Przekonamy się również kto ze znanych mieszkańców naszego miasta porusza się na co dzień jednośladem. „Znani krakowianie na rowerach” to tytuł kolejnej wystawy fotografcznej, która będzie towarzyszyć Świętu Cyklicznemu.
W maju zaplanowano przeprowadzenie gry miejskiej, rozgrywanej w przestrzeni naszego miasta. To nowość w krakowskiej edycji Święta Cyklicznego. Gra, której scenariusz do ostatniej chwili pozostanie tajemnicą, będzie łączyć elementy podchodów i tzw. fash mobów. Wyróżnikiem krakowskiej gry będzie wykorzystanie rowerów w przestrzeni miejskiej. Finał Święta Cyklicznego poprzedzą debaty na temat polityki rowerowej, pokazy flmów oraz konferencja „Rower – współtwórca miasta”, organizowana 28 maja we współpracy z Uni-wersytetem Jagiellońskim.
Kulminacja wydarzeń nastąpi 3 czerwca. Z Placu Szczepańskiego na ulice Krakowa wyruszy Wielki Przejazd Rowerowy, wieńczący kilkudniowe obchody Święta Cyklicznego. Rok temu przejazd przyciągnął ponad tysiąc rowerzystów. W tym roku organizatorzy spodziewają się obecności nawet dwóch tysięcy cyklistów.
W tym roku fnał Święta Cyklicznego odbędzie się na bulwarach wiślanych. Na miejscu uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursach i spotkaniach z rowerowymi podróżnikami, skorzystać z darmowego serwisu rowerowego, obejrzeć flmy o tematyce rowerowej oraz pokaz mody Velomoda. Wśród potwierdzonych gości znajdują się uczestnicy wyprawy Afryka Nowaka, którzy przebyli na rowerach 40 tys. kilometrów przez bezdroża Czarnego Kontynentu śladami Kazimierza Nowaka. Organizatorzy zadbali o najmłodszych uczestników Święta. Specjalnie dla nich zostaną zorganizowane konkursy i warsztaty twórcze, prowadzone przez grupę Sztukolotnia. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert na scenie ustawionej przy bulwarach wiślanych.
Organizatorem krakowskiej edycji Święta jest inicjatywa Kraków Miastem Rowerów. Koordynacją przejazdów w poszczególnych miastach biorących udział w akcji jest sieć Miasta dla Rowerów. Każde miasto przygotowało swój własny program, ale łączy je idea świętowania wolności jaką daje rower i promowania roweru jako środka transportu idealnego w mieście.

Więcej informacji TUTAJ

Dodano: 2012-04-04

Autor: Źródło: Święto Cykliczne, foto: G. Małochleb

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje