Każdy, kto podróżował przez Europę na pewno miał okazję natknąć się na kolarzy na rowerach szosowych z przykręconymi bagażnikami i sakwami. U naszych południowych sąsiadów ten rodzaj kolarskiej aktywności jest popularny jeszcze od czasów panowania ustroju słusznie minionego. Dotychczas takiemu stylowi dedykowano osobną kategorię specjalistycznych rowerów, które w niektórych markach nadal są obecne np. Fuji Touring czy Trek 520. Jednak rowery takie łączy z szosówkami w zasadzie tylko kształt kierownicy, bo od początku są projektowane z myślą o zastosowaniu turystycznym i nie nadają się do wykorzystania w sporcie.

Podobnie jak rowery gravelowe, których szanse w rywalizacji na asfalcie z klasycznymi szosówkami są raczej nikłe. Jednak pojawienie się w świadomości bikepakingu nakazuje w nieco inny sposób spojrzeć na sportowe (ale nie wyczynowe) rowery szosowe, w których coraz częściej pojawiają się hamulce tarczowe. Ten technologiczny zwrot otwiera przed ich właścicielami możliwości, z których nie zawsze zdają sobie sprawę. Hamulce szczękowe silnie ograniczają szerokość opon, jakie mogą znaleźć się w rowerze do rozmiaru 25 maksymalnie 28C. Taka szerokość opony pozwala komfortowo i pewnie przemieszczać się po asfalcie, po obciążeniu roweru bagażem jest gorzej. A poza bitumenem jazda jest już mocno ryzykowana. Hamulce tarczowe nie narzucają w tej kwestii ograniczeń. Barierę stanowi tylko wielkość prześwitów w widelcach, ale w tej kwestii także wiele się zmieniło i konstruktorzy ram nauczyli się je projektować z odpowiednim zapasem. Wszystko to sprawia, że posiadając szosówkę z hamulcami tarczowymi, którą na co dzień wykorzystujemy sportowo do treningów i startów w zawodach, raz na jakiś czas możemy w stosunkowo łatwy sposób zmienić w rower turystyczny, bikepakingowy i spędzić na nim urlop poruszając się nie tylko po drogach asfaltowych. Charakter modyfikacji, jakie warto przedsięwziąć, jest kwestią indywidualną. Powinny zależeć zarówno od (...)


Cały test znajdziecie w bikeBoard 7/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.

Dodano: 2018-07-02

Autor: Tekst: Paweł Kisielewski, zdjęcia: Miłosz Kędracki

Tagi: szosa, wyprawa rowerowa, turystyczny

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920