Start w Rio de Janeiro to najprawdopodobniej ostatnie igrzyska olimpijskie w karierze Juliena Absalona, kolarza BMC MTB Racing Team, który zwyciężał w wyścigu cross country w Atenach i Pekinie. Teraz Francuz zamierza walczyć o trzecie olimpijskie złoto. Ten najbardziej utytułowany w historii kolarz MTB pojedzie w Brazylii na rowerze z pełnym zawieszeniem.


Wyścig olimpijski w Rio odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia. Na starcie wyścigu stanie m.in. dwójka kolarzy BMC MTB Racing Team – Julien Absalon (Francja) i Lars Forster (Szwajcaria). Do głównych faworytów, poza Absalonem, należą Nino Schurter (Szwajcaria), Jaroslav Kulhavy (Czechy) oraz Maxime Marotte (Francja).


Absalon chce walczyć o trzecie w swojej karierze złoto olimpijskie. Odpowiednie przygotowania rozpoczął już zimą. W ostatnich miesiącach zwyciężył w zawodach Pucharu Świata UCI w La Bresse oraz Mont-Sainte-Anne – w efekcie prowadzi w klasyfikacji generalnej całego cyklu.
„Rio to coś, co pozwalało mi się koncentrować i ciężko pracować w ostatnich latach. Mam 36 lat i nie jest mi łatwo! Profesjonalną karierę w kolarstwie górskim rozpocząłem 18 lat temu, musiałem przystosować się do wielu zmian, jeżeli chodzi o długość tras, ich charakterystykę czy używane do ich budowy materiały. Z tym nie mierzyli się młodsi kolarze, którzy zawsze wiedzieli, czym jest „nowoczesne” cross country” – mówi Julien Absalon.


Sztuczna trasa
Wyścig odbędzie się w Mountain Bike Centre – na całkowicie sztucznej trasie, zbudowanej na otwartym terenie, co ma zapewnić widzom i telewizyjnym kamerom jak najlepszą widoczność. Absalon sprawdził ją już w październiku 2015 r.


„Preferuję bardziej naturalne trasy, niż te nowe rodzaje tras ze sztucznymi elementami, które są połączone ścieżkami z gładką i twardą ziemią. Przeszkody są jednak przyjemne, a długi podjazd odpowiada mi” – wskazuje francuski kolarz.


Olimpijski sprzęt BMC
Julien Absalon już zdecydował, że w Rio pojedzie na rowerze z pełnym zawieszeniem – BMC fourstroke 01. To karbonowy model z kołami w rozmiarze 29 cali, do budowy którego wykorzystano osprzęt Shimano XTR Di2 oraz widelec i damper firmy Fox.


BMC fourstroke 01 wyróżnia się – podobnie jak inne rowery BMC – unikalnymi technologiami, w tym Big Wheel Concept (BWC) oraz Advanced Pivot System (APS). Efektem pierwszej z nich jest wyścigowa geometria ramy, która pozwala na zachowanie korzyści z kół o średnicy 29 cali oraz stabilności i zwrotności. Druga technologia to nowoczesny system zawieszenia z wirtualnym punktem obrotu, gwarantujący odpowiedni poziom komfortu i jednocześnie zapewniający brak jakichkolwiek strat energii podczas dynamicznej jazdy, cała moc pedałowania idzie w napędzanie roweru.


Taki jest wybór jednego z głównych pretendentów do złota Juliena Absalona. Natomiast w sierpniowym numerze bikeBoard prezentujemy sylwetki oraz sprzęt na jakim pojadą inni olimpijczycy.

Dodano: 2016-08-17

Autor: Źródło: Tab2

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje