Słynny amerykański kolarz Greg LeMond został nowym ekspertem stacji Eurosport. Dzięki temu kanał chce umocnić swoją pozycję jako lidera transmisji kolarskich. Trzykrotny zwycięzca Tour de France i dwukrotny mistrz świata będzie się pojawiał w specjalnym magazynie „LeMond Tour” podczas słynnych wyścigów Paryż-Roubaix, Giro d’Italia oraz Tour de France. Oprócz tego, Eurosport wyemituje raz w miesiącu magazyn „LeMond of Cycling”. W pierwszym odcinku, którego premiera odbędzie się 9 kwietnia, Amerykanin dokona przeglądu tras tegorocznych Wielkich Tourów.

Greg LeMond swoje najsłynniejsze zwycięstwo w Tour de France odniósł w 1989 roku, a więc wtedy, gdy Eurosport rozpoczął nadawanie. Współpraca z Amerykaninem jest więc kolejną aktywnością wzmacniającą rocznicę 25-lecia istnienia stacji. Jednocześnie LeMond dołącza do grona znanych ekspertów Eurosportu, wśród których są między innymi były tenisista Mats Wilander, lekkoatleta Maurice Greene, alpejczyk Didier Cuche czy pływak Pieter van den Hoogenband. Po zakończeniu kariery LeMond rzadko występował publicznie w roli eksperta, dlatego jego obecność w Eurosporcie będzie wyjątkowym doświadczeniem dla niego samego, jak i dla miłośników kolarstwa.

– Czuję, że jest to odpowiedni moment, by znów być obecnym w kolarstwie i nie ma lepszego miejsca, żeby to zrobić niż praca dla Eurospotu. Zawsze mówiłem to, co myślę. Do tego czuję, że mój sport jest teraz w lepszym miejscu niż kiedyś, zatem czas, by o nim opowiadać, jest idealny. Uwielbiam mieć kontakt z kibicami w Europie i już nie mogę się doczekać, by ich spotkać na największych wyścigach w sezonie. Nie mogę uwierzyć, że minęło już 25 lat od mojego najsłynniejszego zwycięstwa w Tour de France. Rok 1989 był wspaniały dla kolarstwa – duże znaczenie ma dla mnie fakt, że Eurosport, z którym teraz będą pracował, transmitował tamten pamiętny wyścig – mówi LeMond.


– To niezwykła historia, że Greg był zwycięzcą pierwszego wyścigu Tour de France, który pokazywał Eurosport i że teraz, po 25 latach, witamy go w swojej rodzinie. To wyjątkowa postać w kolarstwie, która dołącza do naszego dream teamu ekspertów. To dowód na to, że Eurosport zawsze szuka nowych sposobów wzmacniania swojej ramówki i chce dać swoim widzom jak największą wiedzę – powiedział Arnaud Simon, Eurosport Group’s TV Content Director.


LeMond w trakcie swoich programów będzie poruszał nie tylko kwestie związane z rywalizacją sportową, ale także kolarstwem w szerszym wymiarze. Opowie między innymi o rozwoju dyscypliny, jej promocji poprzez imponującą realizację telewizyjną oraz zmianach technologicznych, co zawsze bardzo go interesowało.


– Jesteśmy dumni, że mamy na pokładzie Grega. To legenda kolarstwa, która zostawiła jedno z najbardziej spektakularnych i trwałych śladów w rozwoju tego sportu. Najlepszy z uniwersalnych zawodników ostatnich dekad, który doskonale potrafił łączyć umiejętność jazdy w górach i jazdy na czas. Miał też wrodzony zmysł taktyczny. To wszystko złożyło się na jego mistrzostwo. Był także bardzo zaangażowany w rozwój technologiczny sprzętu kolarskiego. Jego olbrzymie doświadczenie, charyzma i postrzeganie kolarstwa doskonale uzupełnią kolarską ofertę Eurosportu – Stefano Bernabino, Eurosport’s Head of Cycling.


W 1986 roku LeMond jako pierwszy kolarz spoza Europy wygrał Tour de France. W 1987 roku uległ wypadkowi - został postrzelony podczas polowania - ale dwa lata później w wielkim stylu wrócił do peletonu, wygrywając po raz drugi w karierze Wielką Pętlę. Była to wyjątkowa edycja wyścigu ze względu na najmniejszą w historii wyścigu różnicę czasową pomiędzy zwycięzcą, a drugim na mecie zawodnikiem, którym był wówczas Francuz Laurent Fignon. Różnica ta wyniosła zaledwie osiem sekund. W tym samym roku Amerykanin zdobył jeszcze złoty medal mistrzostw świata w Chambery. Trzecie zwycięstwo w TdF odniósł w 1990 roku, a cztery lata później zakończył karierę.

Dodano: 2014-03-20

Autor: Źródło: Eurosport

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje