Rowery oparte na ramach z włókna węglowego od kilku lat na dobre zagrzały miejsce na naszym rynku i w świadomości rowerzystów, a w szczególności tych startujących we wszelkiego rodzaju maratonach czy zawodach Cross Country.
Dlatego co roku pojawiają się kolejne marki, chcące dołączyć do swojej kolekcji rowery elitarnej grupy „węglówek”.
Często jest to jedyna możliwość kupienia roweru w specyfikacji, na jakiej ścigają się zawodnicy zawodowych teamów. Z kilkudziesięciu modeli jakie mieliśmy okazję oglądać na tegorocznych targach wybraliśmy kilkanaście naszym zdaniem najciekawszych propozycji
1. Specialized Stumpjumper HT Expert Carbon (10,72 kg*) zyskał w tym roku zupełnie nową ramę o bardzo charakterystycznym kształcie. Od najwyższego S-Worksa różni ją tylko rodzaj zastosowanego włókna węglowego (9m w Expert i 10m w SW)
2. Merida Carbon FLX Team (8,86 kg* z pedałami i koszykiem oraz bidonem) - rower znany od zeszłego sezonu ale tym razem była okazja zważenia egzemplarza na którym ścigają się zawodnicy Teamu Multivan.
3. Marin postanowił dołączyć do silnej grupy racingowej pod wezwaniem carbonu i wypuścił na rynek, póki co - prototypowy model CXR Team. Wpuszczane w ramę linki sprawiają wrażenie, że wyglądem przypomina bardziej szosówkę.
4. Kellys Sabotage - Słowacy wreszcie zdecydowali się na wykonanie swojej flagowej jednostki MTB w pełni carbonowej wersji.
5. Scott Scale LTD (8,66 kg* z pedałami)- to też nowość, rower mogliśmy już widzieć w zeszłym roku, ale tym razem była okazja, byśmy mogli zważyć go sami.
6. Corratec Revolution (10,04 kg* z pedałami, - przeszedł w tym roku lifting wizualny, zaopatrzono go między innymi w modne w tym sezonie opony stylizowane na lata 30.
7. KTM Myroon Prestige (8,66 kg* z pedałami) - oparty na zupełnie nowej ramie Monocoque, ważącej - według producenta - poniżej 1000 g. Istotną cechą jest z pewnością mocowanie tylnego hamulca tarczowego w standardzie Post Mount.
8. Checker Pig - kultowa w Niemczech firma z długimi tradycjami odważnie wchodzi na polski rynek. W swojej kolekcji ma także carbonowego hardataila o nazwie Race Pig; na pełnym XTRze, z hamulacmi Formula R1, amortyzatorem RS SID World Cup i kołami Mavic SLR.
To nie wszystkie nowe węglowe sztywniaki, jakie znajdą się na rynku w przyszłym roku. Konstrukcje Bergamonta, Felta i Gianta znajdziecie na sąsiednich stronach.

Dodano: 2008-10-31

Autor: Tekst: Wojtek Szlachta

Tagi: KTM, hardtail, carbon, Merida, Corratec, Kellys, Specialized, Marin, Checker Pig

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje