Krystian Herba, polski sportowiec, będzie 4 lutego bił Rekord Guinnessa w Eureka Tower w Melbourne. Wyskoczy rowerem po schodach na szczyt najwyższego budynku na półkuli południowej.

32-letni Krystian Herba pochodzi z Rzeszowa. Specjalizuje się w trialu rowerowym. To wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, finalista i uczestnik wielu zawodów na świecie. Jego pasją jest zdobywanie na rowerze najwyższych budynków świata. Na koncie ma już 8 takich wyczynów, m.in. Millennium Tower w Wiedniu w Austrii, MesseTurm we Frankfurcie w Niemczech, Rose Rayhaan by Rotana w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
17 marca 2013 roku Krystian pokonał 2754 stopnie Shanghai World Financial Center w Chinach. Ustanowił tam Rekord Guinnessa. Od tego czasu nikt go nie pobił. W Eureka Tower, zamierza poprawić swój rekord.

Krystian, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w szkole średniej, od ponad pół roku przygotowywał się do wyzwania, a ostre treningi zaczął już w październiku. Biegał kilka razy w tygodniu po ok. 20 km, skakał rowerem w rzeszowskim wieżowcu i warszawskim hotelu InterContinental. Jest świetnie przygotowany do olbrzymiego wysiłku, porównywalnego z przebiegnięciem maratonu.

W Australii jest już od tygodnia. Po to, by się zaklimatyzować. Różnica czasu między Polską a Australią to 10 godzin. Olbrzymia jest też różnica temperatur. W Rzeszowie leży śnieg i termometry pokazują ok. -10 – 15 st. C. a w Melbourne jest prawie +40 st. C.
Jak będzie wyglądał wyczyn? Krystian najpierw pokona 77 pięter, po czym zjedzie windą na parter i znów rozpocznie wspinaczkę, tym razem po ostatnie - 88 piętro. Regulamin Guinnessa dopuszcza taką możliwość. Jest jednak pewien warunek. Sportowiec cały czas musi być na rowerze i ani raz nie może podeprzeć się o ścianę, czy podłogę.
W sumie Krystian przemierzy 2919 stopni klatki schodowej.
Rower Krystiana jest prawdopodobnie najlżejszym na świecie. Waży zaledwie 6,6 kg. Ta waga jest bardzo ważna, bo bijąc rekord Polak musi podrzucić rower ok. 1,5 tys. razy.
W biciu rekordu będzie mu towarzyszyć żona Natalia, która jest jego menedżerką oraz 3-miesięczna córeczka Emilia.

Zdobyte przez Krystiana drapacze chmur:
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, 26 maja 2009 - 785 schodów
InterContinental w Warszawie, 6 lutego 2010 - 859 schodów
Altus w Katowicach, 5 czerwca 2010 - 908 schodów
Millennium Tower w Wiedniu w Austrii, 2 października 2010 – 818 schodów
Gran Hotel Bali w Benidorm w Hiszpanii, 6 lutego 2011– 921 schodów
MesseTurm we Frankfurcie w Niemczech, 5 listopada 2011 – 1212 schodów
Rose Rayhaan by Rotana w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, 30 stycznia 2012- 2040 schodów
Shanghai World Financial Center w Chinach, 17 marca 2013 – 2754 schody

Dodano: 2014-02-03

Autor: Źródło: www.krystianherba.net

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje