Legendarny Tryptyk Ardeński to trzy prestiżowe jednodniowe wyścigi kolarskie rozgrywane na przestrzeni tygodnia. Od najbliższej niedzieli wyłącznie w Eurosporcie 1 i Eurosport Player kibice będą mogli obejrzeć Amstel Gold Race, Walońską Strzałę oraz Liege-Bastogne-Liege. Wśród faworytów wymieniany jest Michał Kwiatkowski, który w poprzednich latach stawał na podium kwietniowych klasyków, a w obecnym sezonie wygrał już dwa wyścigi.

Kwiatkowski znakomicie rozpoczął sezon, wygrywając Volta ao Algarve oraz niezwykle prestiżowy Tirreno-Adriatico. W ostatnich tygodniach oszczędzał energię na Tryptyk Ardeński, a przede wszystkim Liege-Bastogne-Liege. To najstarszy i najcięższy jednodniowy wyścig na świecie, zaliczany do pięciu „pomników kolarstwa”. Zamknie on cykl ardeńskich klasyków, z których Polak może mieć bardzo dobre wspomnienia. W 2015 roku wygrał Amstel Gold Race, a w ubiegłym sezonie zajął w nim drugie miejsce. Stał także na podium Walońskiej Strzały (trzecie miejsce w 2014 r.) oraz dwukrotnie w Liege-Bastogne-Liege (trzecie miejsce w 2014 i 2017 roku).


Polak reprezentujący zespół Sky będzie mógł liczyć na wsparcie rodaków. W brytyjskiej ekipie pojadą także Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski. Konkurencja będzie jednak bardzo silna. Start w holenderskim klasyku potwierdził m.in. Peter Sagan, który w ubiegłą niedzielę był najszybszy na trasie Paryż-Roubaix. Słowak po raz ostatni startował w Amstel Gold Race w 2013 roku, a najlepszy wynik w tym wyścigu osiągnął rok wcześniej, gdy zajął trzecie miejsce. Na starcie stanie także Belg Philippe Gilbert, który w holenderskim klasyku triumfował już czterokrotnie, a w 2011 roku wygrał wszystkie wyścigi Tryptyku.


– Tryptyk Ardeński i Liege-Bastogne-Liege to w kwietniu najważniejszy cel Michała Kwiatkowskiego. Nasz gwiazdor wyjątkowo nastawia się na najtrudniejszy klasyk w kalendarzu. Na początku sezonu osiągnął bardzo dobre wyniki, których chyba nawet sam się nie spodziewał. Widać, że jest w formie – powiedział Dariusz Baranowski, były znakomity kolarz, a obecnie komentator Eurosportu.


Tryptyk Ardeński w Eurosporcie 1 i Eurosport Player:

15 kwietnia, godz. 14:45, Amstel Gold Race
18 kwietnia, godz. 14:30, Walońska Strzała
22 kwietnia, godz. 14:00, Liege-Bastogne-Liege

Dodano: 2018-04-13

Autor: Źródło: Eurosport

Tagi: szosa

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920