Klucze imbusowe to pierwsze koło ratunkowe i najlepszy przyjaciel, z którym nie wolno się rozstać. Niestety coś takiego jak „imbus” nie istnieje! Świat terminów rowerowych i wewnętrznego slangu to ziemia jałowa.

Rzadko kiedy zagląda tu językoznawca, a jeżeli zagląda, to z pewnością nie po to, aby zastanawiać się nad słownictwem rowerowych geeków (profesjonalnie to się nazywa profesjolektem). Ale nigdy nie jest za późno, aby nieść kaganek oświaty. Kto zliczy, ile razy w ciągu dwudziestu lat na łamach bikeBoardu pojawiło się słowo „imbus”? A przecież czegoś takiego nie ma... Dlaczego?

Poprawna forma tego słowa to „inbus”, bo wywodzi się od niemieckiego rzeczownika Innensechskantschluessel, oznaczającego dosłownie wewnętrzny, sześciokątny klucz i jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Bauer und Schaurte. Słowo powstało z połączenia cząstek „In” (początek nazwy klucza) i „BuS” (inicjały firmy).

Skąd ta deformacja? Mirosław Bańko w Poradni Językowej PWN wyjaśnia, że „zadecydowało pewnie sąsiedztwo wargowej spółgłoski b oraz fakt, że wyrazów na imb- jest w polszczyźnie kilkanaście, a na inb- nie ma wcale”. Chociaż pojawiają się nowe. W konkursie na młodzieżowe słowo roku 2016 odnotowano słowo „inba”, co tłumaczy się jako impreza, kłótnia lub zamieszka. Wynika z tego, że ulubione klucze rowerzystów mogą sprawdzić się również w pozarowerowych kontekstach.

Z perspektywy polonisty dodam tylko, że nie musicie pozbywać się nawyku mówienia „imbus”.. To praktyka językowa społeczeństwa decyduje o tym, co jest uznawane za poprawne, a imbusy, ze względu na częstotliwość występowania tego słowa, zostaną niebawem zakwalifikowane w słownikach jako dopuszczalna forma. Podobnie było z mieleniem kawy. Purysta językowy powie „mełłem kawę”, a normalny człowiek „mieliłem kawę”. Ta druga forma od jakiegoś czasu akceptowana jest już jako potoczna.

Dodano: 2017-04-26

Autor: Paulina Trofimiec

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Nowości 2019

Raport z Pucharu Świata XC

Specialized Stumpjumper Expert 29
NS Bikes Snabb 29 Plus 2
Marin Rift Zone 1 29
Trek Full Stache 8
Cannondale Synapse Carbon Disc Red eTap