"Ostre Koło. Globalna kultura ostrego koła"
Andrew Edwards i Max Leonard
Cena detaliczna: 49,90 PLN

Rower jest często określany mianem najważniejszego wynalazku ludzkości, a ostre koło to rower sprowadzony do podstaw, do elementarnego, najczystszego wyrażenia wariacji na temat diamentowej ramy. Dlaczego stało się tak popularne? Ostre koło to najbardziej efektywny sposób na przemieszczanie się po wyłożonym drewnem owalu. Było również wykorzystywane przez brytyjskich kolarzy klubowych, szukających sposobu na podtrzymanie formy podczas ciemnej i mokrej zimy. Obecnie w miastach całego świata tysiące ludzi podążają za przykładem kurierów, używając rowerów torowych i konwersji roweru szosowego na ostre koło jako środka transportu, ucieczki i wyzwolenia… po prostu jeżdżąc, bo ostre koło to wspaniała zabawa. Ich rowery są jak dzieło sztuki, za pośrednictwem którego wyrazić można swoją indywidualność, a jednocześnie przynależność do ostrokołowej społeczności. Elementarne i spartańskie – ta prostota ostrego koła wyrażona jest w czystej formie jego konstrukcji oraz w jeździe na nim.
Ta książka zrodziła się z miłości do ostrokołowej jazdy po mieście, przestrzeni poza nim oraz na torze, a także z fascynacji rowerem jako obiektem sztuki przemysłowej. W odróżnieniu od książki Lance’a – nasza poświęcona jest głównie rowerowi. Ostre koła o ramach w kształcie diamentu są zasadniczo takie same jak te budowane w dziewiętnastym wieku. Stanowią namacalny dowód powrotu do korzeni kolarstwa, wczesnego Tour de France i brutalnych sześciodniówek; są naszym sposobem, żeby poczuć się – chociaż trochę – jak tytani kolarstwa, bijący rekordy w jeździe godzinnej, startujący na olimpijskim torze czy w Keirinie. Stają się w końcu estetycznym punktem odniesienia również dla artystów i designerów, biorących udział w kształtowaniu mody i kultury ulicy. Jazda na ostrym kole jest doświadczeniem wspólnym na całym świecie dla kurierów, pędzących na złamanie karku w dół wzgórz San Francisco, maniaków, gwiazd kolarstwa torowego, dzieciaków z ulicy oraz wszystkich używających go po prostu jako środka komunikacji.
Nie ma jednej kultury ostrego koła, ale setki, zatem ta książka nie może być kompletnym almanachem. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego rowery o elementarnej budowie są tak szczególne. Będziemy pędzić przez skrzyżowania formy, funkcjonalności, stylu i kultury, węzły relacji i wpływów, a wszystko w samych sercach miast ostrokołowej obsesji. Zamieściliśmy archiwalne zdjęcia tych wyjątkowych maszyn, informacje o ich sportowych wyczynach oraz współczesne fotografie ostrych kół.

OFICJALNA DATA PREMIERY KSIĄŻKI OSTRE KOŁO: 09/05/2012

Książka dostępna jest w przedsprzedaży na profilu wydawnictwa na allegro (do tego w cenie z rabatem!): TUTAJ

Dodano: 2012-04-24

Autor: Źródło: Wydawnictwo In Rock - Vesper

Tagi: ostre

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje