Tour de Rybnik po raz siódmy!

Impreza zaplanowana jest na 14. września 2014 r. (niedziela) i tradycyjnie wpisana jest do kalendarza imprez Polskiego Związku Kolarskiego oraz elitarnego cyklu ProLigi.
To drugi rok, kiedy Tour de Rybnik znalazł się wśród imprez ProLigi. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i pokazuje, że nasza impreza to wyjątkowy wyścig. To jedyny wyścig ProLigi w województwie śląskim!
Oczywiście poza kolarzami z grup zawodowych, na starcie staną amatorzy z Polski i zza granicy. Pragniemy aby nasza impreza łączyła różne środowiska i promowała tą piękną dyscyplinę sportu.

Wyścigi kolarskiej ProLigi elita w 2014 r. 

WYŚCIG MIASTO TERMIN
1. Ślężański Mnich Sobótka 06.04.
2. Bursztynowym Szlakiem Hellena Tour (trasa) 11-13.04.
3. Memoriał Andrzeja Trochanowskiego Baboszewo 01.05 (UCI)
4. Szlakiem Grodów Piastowskich (trasa) 9-11.05 (UCI)
5. Visegrad V4 GP Polski Wrocław 13.05 (UCI)
6. Bałtyk-Karkonosze Tour (trasa) 25-31.05
7. Małopolski Wyścig Górski (trasa) 12-14.06 (UCI)
8. Memoriał im. J.Grundmana i J.Wizowskiego Grębocice 21-22.06 (UCI)
9. Mistrzostwa Polski – jazda na czas Sobótka 26.06 (UCI)
10. Mistrzostwa Polski – start wspólny Sobótka 29.06
11. Wyścig Solidarności (trasa) 2-5.07 (UCI)
12. Wyścig Dookoła Mazowsza (trasa) 29.07-02.08 (UCI)
13. Memoriał Henryka Łasaka Sucha Beskidzka 16.08 (UCI)
14. Puchar Uzdrowisk Karpackich Iwonicz Zdrój 17.08 (UCI)
15. Puchar MON Szydłowiec 23.08  
16. Górskie Mistrzostwa Polski Jelenia Góra 31.08
17. Tour de Rybnik Rybnik 14.09
18. MP Drużynowe Kalisz 05.10
19. Memoriał im. Stanisława Kirpszy Sokółka 11.10

Kolarze uczestniczący w wyścigach ProLigi walczą o punkty do klasyfikacji sezonu.


HISTORIA

Tour de Rybnik organizowany jest od 2008 r. od początku w zamyśle była imprezą dla amatorów i profesjonalnych kolarzy. Impreza ma łączyć różne środowiska oraz być formą promocji aktywnego stylu życia. Od lat do Rybnika przyjeżdżają najlepsi w dotychczasowej historii zwycięzcami byli (dot. najważniejszego wyścigu Elity mężczyzn):
2008 – Pierzga Adam (Weltour)
2009 – Kohut Sławomir (Weltour Ziemia Brzeska)
2010 – Gradek Kamil (Kellys GKS Cartusia Kartuzy)
2011 - Rębiewski Jarosław (Bank BGŻ)
2012 – Sapa Marcin (BDC MarcPol)
2013 – Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)

NAGRODA

Dyrektor Robert Słupik w uznaniu dokonań organizacyjnych oraz promocji kolarstwa i miasta Rybnika otrzymał bardzo ważną nagrodę „Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2013 w kat. SPORT”. W kapitule konkursu zasiadają osobistości z rybnickiego sportu, kultury i biznesu, a przewodniczy im prezydent Miasta Rybnika p. Adam Fudali. Rok wcześniej dyrektor Słupik otrzymał nominację do nagrody Człowieka Roku w kat. Sport, ale to właśnie rok 2013 okazał się tym przełomowym i pozwolił zdobyć tą cenną nagrodę.

7. TOUR DE RYBNIK

14. września, w niedzielny poranek po raz kolejny rozpocznie się rywalizacja najlepszych amatorów kolarstwa szosowego. Zaraz po amatorach na ulice Rybnika wyjadą najlepsze ekipy polskiego peletonu. ProLiga zagości w Rybniku już po raz drugi. CCC Polsat Polkowice, BDC MarcPol Team czy Mexller Team to tylko niektóre na przyjazd których liczą organizatorzy.
Trasa tegorocznej edycji będzie identyczna jak przed rokiem. Start oraz meta zlokalizowane będą na ul. Rudzkiej (kampus akademicki), następnie kolarze przejadą przez ścisłe centrum miasta by po rundzie dookoła Rybnika powrócić pod kampus. Runda ma długość 9 km. Wyścig na rundzie to najlepsza forma dotarcia do kibiców, gdyż kibice wielokrotnie będą mieli okazję oglądać rywalizujących kolarzy.
Imprezę poprowadzą Adam Probosz (Eurosport Polska) oraz Włodzimierz Rezner (Polskie Radio) – obaj jak mało kto znają się na kolarstwie, także warto będzie przyjść posłuchać.
Na kibiców będzie czekał konkurs organizowany przez GANINEX Gazda Group, do zdobycia samochód na weekend! Także warto przyjść i pokibicować najlepszym kolarzom!
Dla przypomnienia w poprzednim roku wystartowało blisko 200 kolarzy – co było rekordem. Mamy nadzieję, że w tym roku padnie kolejny rekord. Jest o co walczyć, gdyż pula nagród finansowych opiewa na sumę 10 tys zł.


Naszej imprezie kibicuje m.in. p. Czesław Lang (Dyrektor Generalny Tour de Pologne), który już po raz kolejny objął naszą imprezę patronatem honorowym. - tłumaczy Robert Słupik (dyrektor Tour de Rybnik). Gdybym cofnął czas i znowu miałbym rozważać czy organizować wyścig kolarski, podjąłbym taką samą decyzję. Bo wiem, że warto! Chociaż nie jest lekko. Wysiłek się jednak opłaca bo satysfakcji jest naprawdę ogrom.


Identycznie jak przed rokiem organizatorami TdR są: Fundacja Elektrowni Rybnik, Fizjo-Sport, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej oraz Rada Dzielnicy Rybnika Rybnicka Kuźnia.

Dodano: 2014-08-19

Autor: Źródło: www.fundacjarybnik.pl

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920