Przemysław Niemiec, jeden z czołowych polskich kolarzy szosowych, w środę 16 grudnia odwiedzi w Rydułtowach zawodniczki Cykloklasy Merida. To pierwsze w Polsce klasy kolarskie dla dziewczyn na poziomie szkół podstawowych. Zawodnik Lampre-Merida jest patronem honorowym projektu. – Dziewczyny będą miały okazję poznać go bliżej, potrenować z nim i skorzystać z jego doświadczenia – mówi Dariusz Skupień, trener i wychowawca młodych zawodniczek, który z bliska śledził początki kariery Niemca.


– Cieszę się, że mogę być częścią tego projektu. Nawet jeśli nie każda z dziewczyn zostanie w przyszłości mistrzynią, wszystkie mogą rozwijać się lepiej dzięki przygodzie z rowerem. Szczególnie jeśli jest ona profesjonalnie przygotowana. Trzymam kciuki za dziewczyny, oby rower zawsze sprawiał im przyjemność – powiedział Przemysław Niemiec przed inauguracją działalności Cykloklasy Merida w marcu br. Od tego czasu dziewczyny z kolarskich klas w Rydułtowach wystartowały w 44 wyścigach na szosie i w terenie, w większości z nich zajmując wszystkie stopnie podium. Do ich najważniejszych osiągnięć należą sukcesy w Nutella Mini Tour de Pologne. – Najmilej wspominamy start w Nowym Sączu, gdzie 8 naszych zawodniczek zameldowało się w pierwszej „10” klasyfikacji dziewcząt w wieku 11-12 lat – mówi Skupień. Dziewczyny z Rydułtów zajęły wówczas całe podium, podobnie jak w Zakopanem. Podczas finału Nutella Mini Tour de Pologne w Krakowie zawodniczki Cykloklasy Merida finiszowały na dwóch pierwszych pozycjach. – Najbardziej cieszy mnie fakt, że duża grupa naszych dziewczyn potrafi zameldować się na mecie zawodów w ścisłej czołówce krajowej – nie kryje zadowolenia ich trener.


Osiągnięcia młodych adeptek kolarstwa wzbudziły duże zainteresowanie nowym naborem do klas kolarskich w Szkole Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Od września br. Cykloklasę Merida reprezentują 33 zawodniczki, które mają szansę pójść w ślady swoich patronów honorowych. Są nimi Eugenia Bujak, mistrzyni Polski na szosie i Europy na torze, Gunn-Rita Dahle Flesjaa, najbardziej utytułowana kobieta w historii kolarstwa górskiego, oraz Przemysław Niemiec, jeden z czołowych polskich kolarzy szosowych. Pierwsza z nich odwiedziła już Cykloklasę Merida, w środę 16 grudnia to samo zrobi zawodnik Lampre-Merida. – Dziewczyny miały okazję spotkać Przemysława Niemca na Tour de Pologne, bacznie obserwowały przygotowania do każdego z etapu, później kibicowały mu na trasie. Bardzo się cieszą, że ich patron będzie gościem Cykloklasy Merida. Będą miały okazję poznać go bliżej, porozmawiać i potrenować z nim, skorzystać z jego doświadczenia – mówi Dariusz Skupień. Otwarte dla wszystkich kibiców kolarstwa spotkanie rozpocznie się o 9.00 w SP nr 1 w Rydułtowach (ul. św. Maksymiliana Kolbego 5).


Wspinał się jak kozica


Przemysława Niemca nie trzeba reklamować, wszyscy go doskonale znają i cenią, gdyż jest ikoną polskiego kolarstwa – uważa trener Cykloklasy Merida. Zwycięzca etapowy Vuelta a Espana 2014 i 6. zawodnik Giro d’Italia 2013 pierwsze kolarskie kroki stawiał na oczach Dariusza Skupnia. – Poznałem Przemka, gdy rozpoczynał swoją przygodę z kolarstwem w klubie Sokół Kęty. Tam pod troskliwym okiem doskonałego trenera Piotra Karkoszki rozwijał systematycznie swój talent. Obserwowałem Przemka praktycznie co tydzień na wyścigach, gdy rywalizował z moimi wychowankami – wspomina wychowawca dziewczyn z Rydułtów. Dysponował on wówczas mocną grupą zawodników z Sebastianem Jezierskim na czele (trzykrotny uczestnik mistrzostw świata juniorów). Walczący z nimi Niemiec szybko zwrócił na siebie uwagę. – Na zgrupowaniach reprezentacji makroregionu śląskiego widzieliśmy, że ten wysoki szczupły chłopak z dużą determinacją trenuje i goni czołówkę krajową. Już wtedy podczas badań wydolnościowych prowadzonych przez trenera kadry Śląska Pana Adama Gęszkę widzieliśmy ogromny potencjał talentu Przemka – mówi Skupień. Szybko okazało się, że Niemiec to urodzony góral. – Po jego pierwszym sukcesie, zwycięstwie w jeździe indywidualnej na czas w trudnym górzystym terenie Pucharu Polski, było oczywiste, że Przemek wspina się niczym kozica na górskie przełęcze i w tej kolarskiej specjalności jest doskonały – podkreśla trener Cykloklasy Merida. – W późniejszym czasie wielokrotnie potwierdzał swój geniusz w najtrudniejszych wyścigach etapowych i mistrzostwach Polski – dodaje.


Pójdą w ślady mistrzów?


Dariusz Skupień nie przestał śledzić kariery kolarza z Pisarzowic po jego wyjeździe do Włoch w 2000 r. – Starty we wszystkich trzech wielkich tourach, fantastyczne Giro w 2013 roku, wygranie etapu na Vuelcie oraz znaczący udział w sukcesie Michała Kwiatkowskiego na mistrzostwach świata wystawia mu najlepsze świadectwo – przekonuje. Bardzo cieszy go fakt, że Przemysław Niemiec firmuje Cykloklasę Merida swoim nazwiskiem. – Nasi patroni honorowi to sportowcy, którzy dzięki sumiennej pracy osiągnęli sukces i stali się wzorem do naśladowania – tłumaczy Skupień. Choć jego podopieczne marzą o podobnych sukcesach i mogą się już pochwalić pierwszymi znaczącymi wynikami, dążenie do mistrzostwa sportowego nie jest jedynym zamierzeniem twórców kolarskich klas w Rydułtowach. Chcą oni rozwijać w dzieciach dwukołową pasję jako narzędzie do realizacji wielu różnych celów. – Gdy rower stanie się ich przyjacielem, rozwinie ich nie tylko pod względem motorycznym, ale stanie się też drogą do realizacji marzeń, będzie ich wzmacniał w sferze psychicznej. Nauczy ich, że praca włożona w przygotowania zaprocentuje sukcesami, sprawi satysfakcję i zmotywuje do dalszych działań – wylicza Skupień. 16 grudnia o tym samym zaświadczy w Rydułtowach Przemysław Niemiec. Nie tylko odpowie on na wszystkie pytania zawodniczek Cykloklasy Merida, ale też poćwiczy z nimi w sali przeznaczonej do zimowych treningów i zaprezentuje im swój rower startowy. – Chcę być dobrze przygotowany do nowego sezonu, motywację do jazdy na wysokim poziomie mam bardzo dużą – mówił kolarz Lampre-Merida, rozpoczynając treningi przed pierwszymi startami w 2016 roku. Już w najbliższą środę dodatkową motywację z pewnością zapewnią mu młode, ale bardzo głośno dopingujące swojego ulubieńca zawodniczki z Rydułtów.

Dodano: 2015-12-11

Autor: Źródło: Merida Polska

Tagi: Merida, Przemysław Niemiec

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje