Czwórka policjantów zamieniła radiowóz na rowery, by patrolować ulice miasta i nauczać mieszkańców, jak bezpiecznie jeździć na dwóch kółkach po betonowej dżungli. Stróże prawa na modelach Level B6 wzbudzają na ulicach sensację, bo to pierwszy rowerowy patrol drogówki w Polsce.

Policjanci rozpoczęli pracę jeszcze w kwietniu, ale ze względu na wyjątkowo kiepską pogodę ze swoimi maszynami będą mieli okazję na dobre oswoić się dopiero w maju. W centrum Poznania patrol policji drogowej ma czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców szczególnie tam gdzie najbardziej rozwinięta jest infrastruktura drogowa.


Szybko, sprawnie i profesjonalnie


- Dzięki rowerom łatwiej nam dostać się do trudno dostępnych miejsc i wjechać w wąskie uliczki. Możemy też sprawniej omijać przeszkody, co oszczędza nam mnóstwo czasu – przyznaje starszy posterunkowy Jarosław Głąb, który prywatnie także często wsiada na dwa kółka. - Na tych modelach jeździ się świetnie i komfortowo, szczególnie po płaskim terenie. To duża zasługa 29-calowych kół. Czasami podchodzi też do nas jakiś miłośnik kolarstwa i wypytuje szczegółowo o parametry techniczne naszych rowerów – śmieje się.


Pierwsze reakcje mieszkańców są bardzo pozytywne, stróże prawa są dobrze odbierani. Zwłaszcza, że instruują rowerzystów jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego.


Patrol dostał do użytku cztery modele górskie Kross Level B6 z aluminiową ramą, ważące niewiele ponad 13 kg. Amortyzator z możliwością blokady sprawdza się przy podjeżdżaniu na krawężniki, a sprawne tarczowe hamulce hydrauliczne doskonale zdają egzamin w warunkach miejskiej dżungli.


Zdrowa służba na świeżym powietrzu


Policjantka starszy sierżant Monika Klejnowska kilka lat temu brała amatorsko udział w wielu wyścigach kolarskich, więc potrafi ocenić rowerowy sprzęt okiem znawcy. - W zamocowanych do naszych rowerów profesjonalnych sakwach mieści się wszystko co jest w służbie potrzebne. Mamy też do dyspozycji specjalne stroje na każdy rodzaj pogody – zaznacza.


Funkcjonariusze patrolu rowerowego będą reagowali na wszelkie przypadki naruszenia prawa, szczególnie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do zadań policjantów należy zwracanie uwagi na zachowania w korelacji rowerzystów, pieszych i kierowców. W trakcie każdego patrolu jeżdżą po mieście około 6-7 godzin, pokonując nawet 40 km. Warto wspomnieć, że ta czwórka policjantów z kolarskimi zapędami została wybrana spośród wielu chętnych do pełnienia takiej właśnie służby.

Dodano: 2017-05-15

Autor: Źródło: Gamma PR

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Rowery wszechgórskie

Duże koło dla juniora

Maratony MTB Ultra