Pura vida znaczy dzień dobry, miłego dnia, nic się nie stało, dużo szczęścia. Jedno powiedzenie, wiele znaczeń. W słowniku codziennym mieszkańców Kostaryki jest obecne ciągle. To sposób na podkreślenie jak jest pięknie, ale również klucz do wyładowania złych emocji.


Obiecałem to sobie w latach 90. Widziałem, że kiedyś się tam pojawię. To jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów na świecie, pełen endemicznych gatunków roślin i zwierząt. W głowie miałem niezliczone filmy dokumentalne okraszone narracją lektora Macieja Gudowskiego, które chłonąłem w niedzielne poranki.


W pierwszy samolot wylatujący z Krakowa do Madrytu 10 minut po starcie uderza piorun. Co mnie czeka dalej? Kolejny lot to 11 h w powietrzu na trasie Madryt – San Jose. Goniąc zachód, cały czas patrzę na piękne słońce. Tuż nad docelowym krajem czyściutkie niebo zamienia się w pigułkę wszystkich możliwych tropikalnych zjawisk atmosferycznych. Po poderwaniu samolotu 500 m nad płytą lotniska w San Jose wiem, że nie szybko będzie mi dane powiedzieć Pura Vida. Odchodzimy na kolejny krąg, a jako Polak wiem, co to znaczy. Były w sumie 3 nieudane próby. Stewardessy z kamiennymi twarzami rozdawały worki na wymioty, jedni reagowali śmiechem, inni płakali. W końcu (...)

Na bufecie


Etap 2, środkowa część Kostaryki, w tle plantacje kawy i tropikalny las


Można tak
albo tak


Szef kuchni, obecny również na bufetach, studzi wodą z lodem.
La Ruta de los Cnquistadores ukończysz dopiero wtedy, gdy wykąpiesz się w Pacyfiku i w Atlantyku. Jestem więc w końu na Karaibach. Wlatuję na metę w Playa Bonita w Limon. Dostaję na szyję medal, który mnie później wzruszy, bo jest dowodem marzeń. Szybko biegnę w stronę wody i wskakuję do Atlantyku w pełnym oprzyrządowaniu kolarza górskiego.

Cały artykuł znajdziecie w bikeBoard 6/2017 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie

Dodano: 2017-06-13

Autor: Tekst: Kuba Świderski, zdjęcia: Fotica

Tagi: etapówka, pura vida, la ruta

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory