Pura vida znaczy dzień dobry, miłego dnia, nic się nie stało, dużo szczęścia. Jedno powiedzenie, wiele znaczeń. W słowniku codziennym mieszkańców Kostaryki jest obecne ciągle. To sposób na podkreślenie jak jest pięknie, ale również klucz do wyładowania złych emocji.


Obiecałem to sobie w latach 90. Widziałem, że kiedyś się tam pojawię. To jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów na świecie, pełen endemicznych gatunków roślin i zwierząt. W głowie miałem niezliczone filmy dokumentalne okraszone narracją lektora Macieja Gudowskiego, które chłonąłem w niedzielne poranki.


W pierwszy samolot wylatujący z Krakowa do Madrytu 10 minut po starcie uderza piorun. Co mnie czeka dalej? Kolejny lot to 11 h w powietrzu na trasie Madryt – San Jose. Goniąc zachód, cały czas patrzę na piękne słońce. Tuż nad docelowym krajem czyściutkie niebo zamienia się w pigułkę wszystkich możliwych tropikalnych zjawisk atmosferycznych. Po poderwaniu samolotu 500 m nad płytą lotniska w San Jose wiem, że nie szybko będzie mi dane powiedzieć Pura Vida. Odchodzimy na kolejny krąg, a jako Polak wiem, co to znaczy. Były w sumie 3 nieudane próby. Stewardessy z kamiennymi twarzami rozdawały worki na wymioty, jedni reagowali śmiechem, inni płakali. W końcu (...)

Na bufecie


Etap 2, środkowa część Kostaryki, w tle plantacje kawy i tropikalny las


Można tak
albo tak


Szef kuchni, obecny również na bufetach, studzi wodą z lodem.
La Ruta de los Cnquistadores ukończysz dopiero wtedy, gdy wykąpiesz się w Pacyfiku i w Atlantyku. Jestem więc w końu na Karaibach. Wlatuję na metę w Playa Bonita w Limon. Dostaję na szyję medal, który mnie później wzruszy, bo jest dowodem marzeń. Szybko biegnę w stronę wody i wskakuję do Atlantyku w pełnym oprzyrządowaniu kolarza górskiego.

Cały artykuł znajdziecie w bikeBoard 6/2017 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie

Dodano: 2017-06-13

Autor: Tekst: Kuba Świderski, zdjęcia: Fotica

Tagi: etapówka, pura vida, la ruta

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Eagle???

Merida Big.Nine 6000 i Big.Nine 800

Kross Level 13.0

Kolarz - cukrzyk

Karpaty w trzech aktach