ALEŻ BYŁA JAZDA. ALEŻ BYŁY EMOCJE. Tak, tak, rozpocząłem sezon - i cały jestem nakręcony. Pewnie nie tylko ja - pewnie też tych 3600 kolarzy-amatorów, którzy wystartowali ze mną 25 kwietnia na maratonach w całej Polsce. Po prostu euforia. Bo widzieliście kiedyś w jednym miejscu tyle rowerów?
Oczywiście zastanawiałem się wiele razy, co takiego jest w tych maratonach, że cały czas o nich myślę, że żyję tym cały rok. Myślę, że tak samo zastanawia się każdy z tych startujących. Nie ma co owijać w bawełnę - maratony w Polsce to najbardziej powszechna forma kolarstwa. Nie wiem, jak jest w innych krajach, może mają jakąś swoją specyfi kę. Wiem jak jest u nas, bo co roku jeżdżę na te imprezy - to już mój szósty sezon. Jest super. Maratony pozwalają zwykłemu człowiekowi - pasjonatowi roweru i kolarstwa - dotknąć i poczuć smak prawdziwych zawodów. Może powiem coś, co wielu się nie spodoba, ale maratony prowokują, aby z biernego kibica - stać się kibicem aktywnym. Zawodnikiem. Bo zazwyczaj kibic ma jedynie oglądać kolejne wyścigi. A my mówimy: nie!!! - A my wsiadamy na rowery i zasuwamy po tych polskich ścieżkach, polnych drogach i drugorzędnych asfaltach. 
Nie interesują mnie aż tak bardzo wielkie toury, wielkie gwiazdy - interesuje mnie mój wynik. Bo każdy start, to przecież ileś treningów, które trzeba było wcześniej zrobić. Tak więc każdy start to ogromna dawka leku - najzdrowszego ze wszystkich - ruch na świeżym powietrzu. Lek, który pobudza cały organizm - poprawia krążenie i daje ten niezwykły stan zadowolenia z samego siebie. Oczywiście - maratony to także te piękne widoki, które można zobaczyć tylko z roweru - bo kto się przedrze przez gąszcz leśnej ścieżki? Kto dotrze do górskiego strumienia? Kto wjedzie na szczyt góry? Czasami się zastanawiam - skąd się to wzięło, że tylu takich samych dojrzałych już mężczyzn jak ja, zajmuje się czymś tak niepoważnym jak zabawa w kolarstwo? A pamiętacie Wyścig Pokoju?

Dodano: 2010-06-30

Autor: Tekst: Piotr Zarzycki

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Rowery wszechgórskie

Duże koło dla juniora

Maratony MTB Ultra